Hlavné mesto Balatonu

Napísala 

Mesto múzeí a hlavné mesto Balatonu. Také prívlastky má Keszthely, mesto na západnom Balatone, v ktorom žije 21 tisíc ľudí a ktoré nájdete len šesť kilometrov od známeho kúpeľného centra Hevíz. Viac ako 1800 hodín slnečného svitu ročne, subtropická klíma, tri pláže, obnovený kúpeľný ostrov, divadlo a plno zaujímavých múzeí, od múzea hračiek po panoptikum erotiky.

Prvá písomná zmienka o meste je datovaná rokom 1247, k najvzácnejším architektonickým pamiatkam patrí gotický farný kostol na námestí a jeho vzácne fresky. Kesthely je univerzitné mesto, teda mesto mladých. Má vlastné divadlo a kongresové centrum, počas celej sezóny sa tu konajú rôzne festivaly, takže ani kultúrne orientovaný návštevník sa tu nebude nudiť. A cyklisti si tiež užijú aktívny oddych, v okolí majú 160 kilometrov cyklotrás.

V kaštieli Helikon

Kto bol v Keszthely a nenavštívil kaštieľ Helikon, ako keby v meste ani nebol. Je to štvrté najväčšie šľachtické sídlo v Maďarsku. Grófi a kniežatá rodu Festeticsovcov nezanechali po sebe len kaštieľ, dali postaviť aj miestnu nemocnicu, lekáreň a gymnázium a roku 1797 dokonca aj prvú vysokú školu poľnohospodársku v Európe, nazvanú Georgikon. Jeden z grófov sa oženil s anglickou princeznou Mary Hamilton, vďaka čomu rod Festeticsovcov získal rodinné kontakty v šľachtických rodoch celej Európy. Práve táto zámocká pani dala prestavať kaštieľ do súčasnej podoby. Posledný potomok rodu, ktorý sa tu narodil, nevzniesol reštitučný nárok na kaštieľ. Jeho matka po znárodnení utiekla do Viedne a keďže všetok rodinný majetok ostal v Maďarsku, prichýlilo ju aj s malým synom bohato rozvetvené príbuzenstvo. Syn za pomoci príbuzných vyštudoval a neskôr sa stal riaditeľom rakúskeho zväzu bánk.

Všetky generácie Festeticsovcov zbierali vzácne knihy. Ostala po nich mimoriadne cenná knižnica s 92 tisíc zväzkami kníh, medirytín, oceľorytín a drevorytín. Na svete existujú len štyri knižné série zaznamenávajúce všetko, čo videl Napoleon na svojej známej výprave do Egypta, na ktorú okrem vojakov vzal aj vedcov zo 65 vedných odborov. Jedna z nich je vystavená v knižnici tohto kaštieľa. Nájdu sa tu aj originálne rukopisy Haydna a Godmarka. Knižnica žije, vedci a študenti môžu z týchto dokumentov študovať.

Kaštieľ obklopuje nádherný anglický park a francúzska záhrada. V zámockých pivniciach sa nachádza Dom vín z okolia Balatonu, ktorý ponúka degustácie. V obnovených luxusných sálach sa konajú konferencie, koncerty, večery operety, literárne dni i tanečné plesy. Práve kvôli pravidelným literárnym festivalom mesto kedysi získalo prezývku Malý Weimar. Kaštieľ má dnes 101 miestností, 15 izieb a štyri apartmány slúžia na ubytovanie hostí. Je tu aj sobášna sieň. Plagát pri vstupe ponúka návštevníkom možnosť odfotiť sa v kulisách zámku a parku v historických kostýmoch.

Na každom kroku múzeum

Pešiu zónu mesta lemujú kaviarne, reštaurácie a obchodíky. A takmer na každom kroku smerovka ukazujúca na nejaké to múzeum.

V areáli kaštieľa sa nachádza múzeum kočov a saní miestnej aristokracie.

Múzeum Balatonu – mimochodom, najstaršie maďarské múzeum – stojí v meste od roku 1897 a približuje život a prácu ľudí z okolia tohto veľkého jazera. Múzeum majera mapuje ľudí, ktorých živila pôda a predstavuje aj prínos poľnohospodárskej školy Georgikon, ktorá ako prvá umožnila dosiahnuť vysokoškolské vzdelanie aj deťom z iných ako aristokratických rodín.

V múzeu bábik uvidíte 500 porcelánových bábik, každú oblečenú do kroja iného regiónu. V tej istej budove sa nachádza aj unikátny model budapeštianskeho parlamentu, sedem metrov dlhý a dva a pol metra vysoký, ktorý štrnásť rokov stavala zrejme mimoriadne trpezlivá domáca pani Ilona Miskei – zo 4,5 milióna kusov mušlí. Múzeum hračiek vystavuje kolekciu 10 tisíc hračiek a ponúka malým aj dospelým návštevníkom cestu detstvom niekoľkých generácií. Každý si tu nájde aspoň jednu svoju obľúbenú hračku.


Prejdete pár krokov za múzeum hračiek, vlastne len o dvere ďalej a ocitnete sa v úplne inej atmosfére. Erotikus panoptikum vychádza z ilustrácií najšteklivejších kapitol svetovej literatúry od indickej Kamasútry, cez Boccaccia a jeho Dekameron, až po takých autorov, ako Voltaire, Rousseau či La Fontaine. Literárne a výtvarné motívy názorne predvádzajú trojrozmerné voskové figuríny – niečo medzi jemnou erotikou a tvrdým pornom.

Ďalšie múzeá spomenieme len z rýchlika – ich počet však zaručuje, že si tu svojho koníčka môže objaviť a vychutnať azda každý návštevník mesta. Múzeum poľovníctva s trofejami zo všetkých kontinentov. Najväčšie európske múzeum modelov železníc. Múzeum automatických muzikálnych nástrojov a fonografov. Múzeum rozhlasu a televízie. Múzeum marcipánu. Múzeum nostalgie, alebo inak povedané – múzeum gýča. Dom ľudových remesiel. Výstava motýľov a exotického hmyzu. Prvé maďarské hororárium, čiže múzeum mučiacich nástrojov. A historické panoptikum so 40 figurínami významných postáv z maďarskej histórie. Uvidíte tu síce z vosku, ale v životnej veľkosti a vo veľkolepých kostýmoch bojovníka Attilu, svätého Ladislava i Štefana, cisárovnú Sissi, básnika Petöfiho (mimochodom, v Keszthely sa narodila jeho manželka Júlia Szendrey) i jedného z grófov Festeticsovcov, toho, ktorý dal v meste postaviť agrárnu školu.

Viac informácií a meste a jeho kultúrnom živote nájdete na: www.keszthely.info.hu

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB