Čarovné okamihy v zimnom Korutánsku

Čarovné okamihy v zimnom Korutánsku

Napísala 

Pod týmto názvom sa skrýva dvanásť zážitkových programov v spoločnosti vyškolených sprievodcov, ktorí sa postarajú o vašu bezpečnosť, prepravu, výstroj i kulinárske radosti – ak si vyberiete za miesto svojej zimnej dovolenky na lyžiach Korutánsko, najjužnejšiu spolkovú krajinu Rakúska. S jediným TopSkiPasom tu máte k dispozícii tridsať lyžiarskych stredísk a 800 kilometrov zjazdoviek.

Novinkou je trasa Nockberge-Trail, ktorá spája až päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Je vhodná pre tých skialpinistov, ktorí síce majú skúsenosti a sú v dobrej kondícii, ale nemienia zdolávať vysokohorské terény. Na jednu etapu si naplánujte priemerne šesť hodín. Nocovať nemusíte na matraci v chatách, na trase vás čaká kvalitný wellness hotel s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou. Ak dávate prednosť bežkám, kvalitne pripravené trate sú všade, v údoliach, aj na náhorných plošinách. Bežkárske centrá sa nachádzajú v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jacob im Rosental, v lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See, či pri jazere Pirkdorfer See.

Niektoré z tunajších jazier v zime zamŕzajú a stávajú sa z nich zrkadlovo hladké korčuliarske plochy. Na svoje si prídu korčuliari, hokejisti i milovníci curlingu. Nachádza sa tu aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy, na ktorej sa v roku 2018 bude konať tridsiaty ročník rýchlokorčuliarskeho maratónu Holländische 11-Städte-Tour. Svoje sily si zmeria 5000 holandských rýchlokorčuliarov, v kráľovskej disciplíne ich čaká trať dlhá viac ako 200 kilometrov.


Pravá vianočná nálada

V tomto kraji tradície stále žijú, na adventné podujatia a vianočné trhy natrafíte všade, na brehoch jazier, v mestách, i na úpätí hôr. Ak chcete zažiť čosi mimoriadne, prejdite sa po Katschberskom adventnom chodníku, ktorý dal do popredia pôvodné oslavy Vianoc. Nezabudnuteľná zimná prechádzka nemá nič spoločné s komerciou ani gýčom – každé zastavenie je pripravené s láskou a venuje sa inej vianočnej téme. Romantikov osloví Advent nad oblakmi na vyhliadkovej veži Pyramidenkogel a v kaviarni Kap 4613 pri jazere Millstätter See. V údolí Gegendtal  môžete stretnúť koledníkov, ktorí idú od domu k domu a klopú na dvere (odtiaľ pomenovanie Klöckler). V niektorých korutánskych jazerách zvyknú potápať vianočný stromček. Trojkráľový pochod v obci Heiligenblut je dokonca zapísaný do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.


Zimný wellness v kúpeľoch a jazerách

Nezabudnuteľný panoramatický výhľad na jazero a zasnežené hory môžete zažiť v kúpeľoch Kärnten Badehaus pri jazere Millstätter See. Po rozsiahlej renovácii sú znovu otvorené termálne kúpele Therme St. Kathrein v obci Bad Kleinkirchheim. Zo všetkých korutánskych kúpeľov ponúkajú najväčšiu vodnú plochu a najdlhšiu zábavnú šmýkačku, rozsiahly saunový svet, a samozrejme, masážnu a skrášľovaciu zónu.

Naše tipy: v zážitkovom svete KärntenTherme si pozrite plávajúce morské panny * vyhrievané bazény v jazerách Wörthersee, Millstätter See a Turracher Höhe, ktoré patria k miestnym hotelom * termálny prameň Maibachl vo Warmbad Villach, ktorý vyviera po dlhotrvajúcich dažďoch a po roztopení snehuKeď sa zotmie

Aj keď slnko zapadne za hory, pre vás sa nič nemusí končiť. Tu si prídu na svoje aj „nočné sovy“ – napríklad počas večerného lyžovania (v Bad Kleinkirchheim a Nassfelde), alebo počas skialpinistických túr s čelovkou v oblasti Dreiändereck. V prírodnom parku Dobratsch môžete ísť na snežnicovú túru za splnu mesiaca, v strediskách Katschberg, Turrach a Innerkrems sa v noci sánkuje. V stredisku Heiligenblut môžete liezť po ľadovci pri umelom osvetlení, aktívnu „hviezdnu noc“ máte možnosť zažiť za svitu splnu aj v kúpeľoch KärntenTherme vo Villachu. V stredisku Heiligenblut môžete v noci vyraziť na bežky na trať Sonnblickloipe.

Miestne horské chaty pripravujú typické korutánske špeciality, ktoré kombinujú alpskú a jadranskú kuchyňu. Odporúčame vám ochutnať tunajšie cestovinové taštičky plnené syrom, korutánskeho lososa alebo sivoňa, polievku Ritschert, jedlá z diviny, gaitalskú slaninu, bábovku Reindling – a na zahriatie pálenku z borovicových šišiek Zirbenschnaps.


Viac informácií nájdete na www.kaernten.at

(c) Franz Gerdl, Gert Steinthaler, Michael Stabentheiner

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB