Advent v Grazi

Napísala 

Tak sme sa vybrali na jeden deň na otočku na vianočné trhy v Grazi. A toto by ste stihli za jeden deň, keby ste šli tiež. Graz stojí za to vidieť aj v zime,...

...je to útulné pohodové mesto s množstvom kaviarní, obchodov a pamiatok zo všetkých období od gotiky dodnes, vďaka čomu bolo jeho staré mesto v roku 1999 (rok pred historickým centrom Viedne) zapísané na svetový zoznam pamiatok UNESCO. Autom to máme z Bratislavy po diaľnici také tri hodinky. Počasie sme vystihli pre vianočné trhy dokonalé – mrazivé, ale slnečné.

Aby ste sa naladili na úvod:

takto vyzerá mesto Graz...                

...a takáto bola nálada na vianočných trhoch

Ak si dáte po príchode dvoj-trojhodinovú vychádzku po meste, potom obed a po ňom opäť trojhodinovú vychádzku a okolo piatej odchod domov, stihnete si pozrieť aj najznámejšie pamiatky: dóm so zvyškami gotických fresiek a mauzóleum, v ktorom je pochovaný cisár Ferdinand II. (keďže v Grazi mali od stredoveku rezidenciu Habsburgovci); zaujímavé dvojité schodisko, ktoré „je gotiky chlouba“; budovu kňazského seminára z roku 1572 s ohromujúco veľkým vnútorným dvorom; absolútny stred mesta s parkom zdobeným bustami významných rodákov, vrátane Ulricha von Liechtenstein, minnesängra, ktorý sa narodil roku 1200 a napísal veľký lyrický román (o čom? samozrejme o láske). Pred obedom možno ešte stihnete odfotiť aj betlehem vytesaný z 50 ton vážiaceho kusu ľadu (www.eiskrippe.com).

Na obed si nechajte dosť času, Graz je totiž známy ako mesto kulinárskych špecialít. Tu po celý rok nakúpite na farmárskych trhoch najčerstvejšie a naj-bio potraviny od miestnych dodávateľov, tu sa v marci koná súťaž o najlepšieho kuchára krajiny, a tu, na Hlavnom námestí, majú jeden deň v auguste prestretý obrovský stôl pre 700 hostí, ktorí vychutnávajú delikatesy a degustujú vína a pivá rôznych značiek (www.genusshauptstadt.at).

Poobedňajšiu vychádzku môžete venovať túlaniu sa od jedného vianočného trhu k druhému. Mesto je romanticky osvetlené, trhov má deväť, každý špecializovaný na niečo iné. Jeden chce priblížiť Vianoce také, aké bývali kedysi, vrátane krojov, tradičných ozdôb a hand-made darčekov. Iný láka deti, ktoré tu nájdu hračky, bábkové divadlo, klauna, klzisko či živý betlehem, v ktorom môžu pohladiť zvieratá, dokonca sa tu podáva aj detský punč za euro. Na treťom trhu predávajú horúce nápoje, alko aj nealko, výťažok ide na charitatívne účely. Ak vás už rozboleli nohy, medzi jednotlivými trhmi premáva zelený vianočný vláčik, vychádza z Hlavného námestia, cestovné je 1,50 € pre dospelého a 1 € pre dieťa.

Posilnení obedom sa určite vyberte smerom „do kopca“, na Schlossberg, malý kopec nad mestom, ktorý dal Grazu meno. Pred viac ako tisíc rokmi tu totiž postavili predkovia dnešných Slovincov malý opevnený hrad, slovinsky „gradec“, z čoho vzniklo súčasné pomenovanie Graz. Je to obľúbené miesto na vychádzky – a keďže Graz je aj univerzitné mesto, v ktorom študuje päťdesiattisíc mladých ľudí, o zalesnený park s výhľadom na mesto a vhodný na randenie je v každom ročnom období záujem. Na kopci stojí 28 metrov vysoká Hodinová veža, reštaurácia a počas adventu aj ďalší z vianočných trhov so špecialitami od miestnych výrobcov a koncertom vianočných kolied. Tu nájdete aj poštovú schránku, do ktorej môžete vhodiť váš list Ježiškovi. Nezabudnuteľný je výhľad na mesto, odtiaľto vidíte aj supermodernú budovu Domu umenia (Kunsthaus), ktorú domáci nazvali „priateľský alien“. Ten, koho bolia nohy, sa na Schlossberg alebo z neho dole dostane výťahom za jedno euro.

Ak vás zaujíma ľudová kultúra, zájdite na Sporgasse 23 do predajne Steierisches Heimatswerk. Kúpite tu kroje, štrikované čiapky, pulóvre a šály, ozdoby na stromček, keramiku, ale aj „vlnený kabátik“ na iPad, či kuchárske knihy s tradičnými receptami.

V tejto predajni má svoje sídlo, teda svoj stôl aj etnografická aktivita Steierisches Volksliedwerk. Krajinská vláda podporuje hudobný projekt, ktorý zbiera a uchováva ľudové piesne Štajerska, ale aj celého Rakúska, či v niektorých prípadoch celého sveta. Teraz sa práve sústreďujú na zber tradičných vianočných piesní. Môže sem napríklad prísť hocikto, kto si pamätá z detstva, že mu stará mama spievala pieseň, z ktorej vie už len refrén, alebo nápev. Dve špecialistky na ľudové piesne si jeho spomienky zaznamenajú a uložia do archívu. Väčšinou sú schopné vyhľadať v archívoch slová celej piesne a poskytnúť ho záujemcom aj s notovým záznamom. Často sem chodia hudobníci, ktorí si rozširujú repertoár. Honorár za túto službu je dobrovoľný.

No a už nám ostal len posledný a najdôležitejší bod na mape vianočných trhov, ten najnavštevovanejší. Pred radnicou na Hlavnom námestí vyrástol obrovský vianočný strom a stánky, ktoré imitujú Vianoce v klasickej štajerskej dedine minulosti. Deti tu majú svoj kolotoč, dospelí divadlo v podobe obrovského svetelného orloja na fasáde radnice. Atmosféra priateľská, stretávanie sa s priateľmi a postávanie bez stresu s pohárom čohosi horúceho v ruke. Kolega povedal, že ľudí najviac zaujímajú ceny, aby mohli porovnať. Takže porovnávajte, ak chcete: červené alebo biele varené víno 2,80 €, punč podľa príchute 3,30 – 3,90 €, čaj 2,40 €, horúca čokoláda 3,50 €.

Na Herrengasse 16 nájdete centrálu Graz Tourismus Information, tu vám dajú mapu mesta a prospekty o tom, čo treba v meste vidieť a zažiť. Viac na www.adventingraz.at.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB