5 TOP dôvodov na návštevu Karlových Varov

5 TOP dôvodov na návštevu Karlových Varov

Napísala 

Karlove Vary, najväčšie kúpeľné mesto v Čechách, leží utopené v zeleni na sútoku riek Teplá a Ohře. Povesť hovorí, že ho v 14. storočí založil cisár Karel IV., keď družina jeho poľovníkov náhodou objavila termálne pramene. Ak ste ich nenavštívili, pozrite si 5 TOP lákadiel, pre ktoré by ste Karlove Vary mali určite spoznať.

1.    Karlove Vary majú prívlastok „mesto kolonád a prameňov“. Väčšina architektonických pamiatok pochádza z 18. a 19. storočia, kedy už kúpele zažívali obdobie hojnosti. Aj dnes patria k najznámejším európskym kúpeľným mestám. Chodí sa sem za zdravím pri takých diagnózach ako sú poruchy trávenia, cukrovka, obezita, dna, ochorenia pohybového aparátu, pečene, žlčníka a mnoho ďalších. Najznámejším prameňom je Vřídlo, ktoré strieka do výšky dvanástich metrov. Zo 79 prameňov sa trinásť využíva na pitné kúry. Rašelina na zábaly sa ťaží v neďalekom nálezisku v horách.

2.    Karlove Vary sú známe aj vďaka bylinkovému likéru Becherovka, ktorý tu začali vyrábať v roku 1807. Určite si pozrite miestne Múzeum Becherovky, prehliadka je spojená s ochutnávkou tohto liečivého nápoja.

3.    Medzinárodný filmový festival, jeden z najstarších a najprestížnejších v Európe, jedinečný filmový sviatok, počas ktorého môžete na kolonáde stretnúť známe hviezdy svetového filmu a pozrieť si filmy, ktoré môžu získať niekoľko cien, vrátane tej najvyššej – Krištáľového glóbusu.

4.    Nezabudnuteľným zážitkom bude aj exkurzia do sveta luxusného krištáľového skla v sklárni Moser. Zoznámte sa s výrobou krištáľového skla, ktorú roku 1857 založil sklár a obchodník Ludwig Moser, a s históriu sklárne, ktorá dodávala toto „sklo kráľov“ aj do palácov panovníkov a štátnikov celého sveta.

5.    Kúpeľná sezóna, ktorá už beží naplno, prináša každý rok množstvo zaujímavých podujatí a atrakcií. Jednu z nich si nenechajte ujsť, vďaka hranej prehliadke v podaní Pouličného divadla Viktora Braunreitera spoznáte počas príjemnej vychádzky nielen najznámejšie karlovarské značky – bylinkový likér, minerálku, sklo, ale aj historické osobnosti, ktoré mesto formovali a preslávili, ako Heinrich Mattoni, Ludwig Moser, Barbara Bayerová a Ján Becher. Trasa prehliadky sa začína pri Cisárskych kúpeľoch a končí pri Morovom stĺpe.

Počas pobytu v Karlových Varoch si kúpte mestskú kartu Karlovy Vary Region Card, ktorá poskytuje voľný vstup do viac ako štyridsiatich pamiatok. Karta platná dva dni stojí 650,- Kč pre dospelého a 1 400,- Kč pre celú rodinu. Môžete si kúpiť aj mestskú kartu s platnosťou na štyri a sedem dní. Nájdete ju v infocentrách v Karlových Varoch, v Mariánskych Lázních, v Chebe a na malebnom hrade Loket, ktorý je vzdialený len deväť kilometrov od Karlových Varov.

Viac informácií nájdete na www.karlovyvary.cz a na www.kamkam.eu
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB