4 x za Máriou Teréziou

4 x za Máriou Teréziou

Napísala 

Trinásteho mája 1717 sa narodila Mária Terézia, budúca „svokra Európy“ a výnimočná panovníčka, ktorá položila základy moderného štátu, ako ich chápeme dnes. Trojsté výročie jej narodenín oslavujú naši južní susedia na štyroch miestach. Gro jubilejnej výstavy nájdete na zámku Schloss Hof.

Slovenská sprievodkyňa Melinda Rácz nás v historickom kostýme sprevádzala po zámku Schloss Hof, v ktorom si roku 1775 zriadila Mária Terézia po smrti milovaného manžela svoje vdovské apartmány. Najväčšia vidiecka rezidencia Rakúska s terasovitou barokovou záhradou dnes patrí k obľúbeným výletným miestam. Až do 29. novembra 2017 si tu môžete pozrieť výstavu Spojenci a nepriatelia, ktorá prináša známe i menej známe fakty o vojnách, ktoré musela mladá kráľovná viesť, aby ubránila dedičstvo, o jej korunováciách, o kráľovských deťoch a strategickej sobášnej politike ich matky. Okrem faktov o vojenských výbojoch a stratégii, ktorej výsledkom bolo spojenectvo s bývalým úhlavným nepriateľom Francúzskom, výstava prináša aj detaily z každodenného života na panovníckom dvore, vrátane takých intímnych záležitostí, akými boli nočníky, škrabky na vši či lapače bĺch.

Aby sa detskí návštevníci počas prehliadok nenudili, v každej miestnosti je pre ne pripravená nejaká hra a zábava – puzzle, Čierny Peter, bábiky. V nedeľu o 15. hodine dostanú krátky výklad k výstave a môžu sa – a radi to robia – aj prezliecť do historických kostýmov.Keďže Mária Terézia nechcela vidieť v priestoroch zámku služobníctvo, vyčlenila kuchyňu do vedľajšieho traktu. Bola to zároveň aj ochrana pred možným požiarom. Z kuchyne viedli do zámku dlhé pivničné chodby, ktorými sluhovia vozili pripravené jedlá na vyhrievaných vozíkoch a v polovice cesty si ich preberali lokaji. Tieto pivnice môžete vidieť, ak si ako skupina objednáte špeciálnu prehliadku s názvom „Neznámy zámok“.


Idylický statok s domácimi zvieratami rakúskeho vidieka (najmä deti sa zaujímajú o kone, kozy, ovce, oslíky, pávy, dromedáre, lamy, alpaky, poníky či sliepky) teraz dopĺňajú dva okruhy, na ktorých spoznáte život na zámku z perspektívy slúžky Johany a paholka Paula. Cez oranžériu a byt záhradníka sa dostanete k bylinkovým záhonom a parku, kde rastie mnoho druhov rastlín, vrátane byliniek vhodných na varenie a liečenie. Tam môžu deti hľadať stanovištia venované povolaniam, ktoré boli potrebné pre život na zámku – kuchár, pekár, mastičkár, záhradník či hrnčiar.

Druhá jubilejná expozícia sa nachádza v neďalekom loveckom zámku Niederweiden. Je venovaná tereziánskym reformám – reforme štátnej správy, školstva, univerzít, vojska i daňového systému. Vďaka Márii Terézii sa začali všetky deti od 6 do 12 rokov učiť čítať, písať, počítať a zoznamovať s katechizmom. Založila prvú vysokú školu pre lekárov, banícku akadémiu v Banskej Štiavnici, i vojenskú akadémiu, na ktorej okrem synov šľachtických rodín mohli vďaka štipendiu študovať aj nadané deti obyčajných vojakov. Vzdelanie dostali zverolekári, lebo krajina potrebovala odborníkov pre časté ochorenia koní a dobytka. Budovali sa moderné manufaktúry. Panovníčka potrebovala zjednotiť 40 územných celkov, ktorým vládla, zefektívniť výber daní a urobiť sčítanie ľudu (vtedy sa tomu hovorilo „súpis duší“ a spisovali sa len bojaschopní muži a ťažný dobytok, tieto údaje boli potrebné na vedenie vojen, vrátane zavedenia súpisných čísiel, ktoré uľahčili hľadanie dezertérov). Jej hlavným poradcom pri reformách bol manžel, ukázalo sa, že si kedysi dobre vybrala, František Lotrinský objavil v sebe vlastnosti hospodárskeho génia.Vstúpite do loveckej kuchyne zámku Niederweiden a zrazu akoby ste sa ocitli v baroku. Presne takto sa kedysi varilo a grilovalo mäso, piekol chlieb a koláče. Tu sa roku 2010 nakrúcalo nové nemecké spracovanie Popolušky. A tu sa občas konajú workshopy, počas ktorých sa naučíte pripravovať jedlá podľa barokových receptov, a potom si to, čo si navaríte či napečiete, samozrejme aj zjete.

Náš tip: Ročná vstupenka na všetky výstavy v zámku Schloss Hof aj Niederweiden stojí 34 eur pre dospelého návštevníka, za deti od 6 do 18 rokov zaplatíte 19 eur.

Prehliadka výstavy na zámku Schloss Hof v slovenčine: každú nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11.30 h a 13.30 hodine. Detské prehliadky v slovenskom jazyku pre deti vo veku 4 – 10 rokov sa začínajú každú nedeľu o 15. hodine. Ak prídete v iných termínoch, máte k dispozícii audiosprievodcu. Vstup so psom je zakázaný.

Podrobnejšie informácie o vstupenkách nájdete tu: vstupné ceny

Medzi obomi zámkami funguje kyvadlová doprava. Koho osobnosť Márie Terézie fascinuje, nájde na oboch výstavách dosť materiálu na to, aby tu strávil príjemný deň. Na jeho záver si môže posedieť v kaviarni i v parku a dať si ku káve zákusok princa Eugena, cisára Františka Jozefa, alebo ten, ktorý bol pomenovaný podľa Márie Terézie.Za ďalšími dvomi jubilejnými výstavami treba vycestovať do Viedne. Tá v Múzeu nábytku Hofmobiliendepot na Andreasgasse 7 je venovaná téme Rodina a dedičstvo. Tu sa okrem faktov o veľkej láske Márie Terézie k Františkovi Lotrinskému a o prísnej výchove ich detí zoznámite aj s najznámejšími mýtmi o osobnosti panovníčky. Vystavená je tu aj časť z bohatej zbierky umenia, ktoré štedro podporovala. A samozrejme, môžete si pozrieť aj stabilnú výstavu cisárskeho nábytku a rakúskeho nábytkového dizajnu 20. a 21. storočia.

Štvrtá časť výstavy sa nachádza v Múzeu kočov na zámku Schönbrunn, kde, ako iste viete, vystavujú luxusné ekvipáže a odevy cisárskej rodiny. Aktuálna výstava s názvom Ženská sila a životný elán predstavuje Máriu Teréziu, ktorá obstála aj ako milujúca manželka a mnohonásobná matka a zároveň ju rešpektovali aj vo vtedajšom svete mužov: bola veliteľkou armády, úspešne viedla politické stratégie aj moderné hospodárske reformy.

Len počas tohto jubilejného roka  sa každú sobotu a nedeľu koná prehliadka (o 10.30 hodine v angličtine a o 14.30 hodine v nemčine) panovníčkinho letného apartmánu na prízemí zámku Schönbrunn. Uvidíte tzv. Berglove miestnosti pomenované podľa ich dekoratéra Johanna Wenzla Bergla.

Viac informácií na www.mariatheresia2017.at
 

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB