10 TOP dôvodov na návštevu Korutánska

10 TOP dôvodov na návštevu Korutánska

Napísal 

Prinášame desať tipov na dovolenku na slnečnom juhu Rakúska. Príroda bola k tunajšiemu kraju - Korutánsku štedrá. Dopriala mu dvesto čistých, teplých jazier, osemtisíc kilometrov riek, šesťdesiat liečivých prameňov a 43 ľadovcov. A hory, od miernych kopcov po majestátne alpské trojtisícovky.

1. Desať jazier naraz

Veľký korutánsky okruh v tvare ležatej osmičky vám umožní spoznať desať jazier v okolí cyklistickej trasy dlhej 340 kilometrov. Je to spoločný projekt piatich korutánskych destinácií: Millstätter See, Villach – Faaker See – Ossiacher See, Wörthersee, Klopeiner See – Südkärnten a regiónu Nassfeld – Pressegger See – Lesachtal – Weißensee. Po kilometroch zvládnutých na bicykli sa môžete osviežiť vo vodách jazier, viaceré z nich dosahujú v lete teplotu až 28 oC. Okrem kúpania môžete na jazere Wörthersee vyskúšať paddleboarding, aj nadšenci jogy sa tu radi a pravidelne stretávajú; Weissensee ponúka plavby na pltiach, výlet na člnoch spojený s veslovaním si užijete v Everglades na jazere Faaker See, na pramici môžete objavovať malebné zákutia jazera Millstätter.
 

2. Za každou zákrutou iný zážitok

Vysokohorská cesta Großglockner Hochalpenstraße, jedna z najkrajších panoramatických ciest v Európe, patrí k najnavštevovanejším miestam v Rakúsku. Začína sa pri známej horolezeckej obci Heiligenblut na juhu a o šestnásť kilometrov pokračuje úsekom nazvaným Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Dajú sa tu podnikať pešie túry na ľadovec Pasterzengletscher a cez panoramatický chodník Klarstein k Swarovského pozorovacej vyhliadke.
 

3. Spod ľadovca až k Jadranu

Trasa Alpe Adria Trial je dlhá 750 kilometrov. Rozložená na 43 etáp vedie spod ľadovca Großglockner až po severný Jadran. Ak potrebujete pomoc pri organizovaní cesty - od ubytovania, cez prepravu batožiny, až po tipy na reštaurácie - obráťte sa na centrum Alpe Adria Trail.
 

4. Cesta do raja

Via Paradiso, 55 kilometrov dlhá turistická trasa v okolí jazera Millstätter vás zavedie do malebnej dedinky obklopenej horami a jazerom v údolí. Môžete tu stráviť štyri príjemné dni a každý z nich ukončiť posedením na niektorej z terás pri jazere, z ktorých sa dajú sledovať romantické západy Slnka.


 

5. Leto na lyžiach

Od júna otvára letnú sezónu stredisko Mölltaler Gletscher. Na svoje si prídu peší turisti hľadajúci relax a pohodu na túrach v okolí, aj lyžiari, ktorí dostanú chuť dopriať si pravú letnú lyžovačku.
 

6. Nockberge po celý rok

Turistická trasa Nockberger Trail je prvou celoročnou trasou v Rakúsku, ktorú si môžete rezervovať online. V lete vás zavedie na osem etáp vysokohorskej túry po hrebeňoch a vrcholkoch pohoria Nockberge, v zime sa z nej stáva viacdenná skialpová trasa. Najvyhľadávanejšou atrakciou 125 kilometrov dlhej trasy je biosférický park Nockberge, ktorý patrí do zoznamu UNESCO.
 

7. Horskí cyklisti, pre vás!

V obci Bad Kleinkirchheim nájdete najdlhšiu trasu na horskú cyklistiku v Európe. Zjazd vedie z vrchu Kaiserburg vo výške 1800 metrov pätnásť kilometrov až k údolnej stanici lanovky v blízkosti termálnych kúpeľov v centre Bad Kleinkirchheimu.
 

8. S mačkami a lanom v krajine ľadu

S dĺžkou 8 km a plochou 17 km2 je Pasterze najväčším ľadovcom vo Východných Alpách. Počas trekingu na ľadovci, vybavení mačkami, opaskom a lanom, postupujete drsnou ľadovcovou krajinou až k úpätiu Großglockneru, najvyššej hory Rakúska. Od júna do septembra môžete túru absolvovať s certifikovaným horským vodcom.
 

9. Ponuka ubytovania

Tá je v Korutánsku skutočne rozmanitá. Od domčeka na strome v Althofene, cez bivak pri Milstätter See, domčeky z hliny pri Weissensee, až po mladomanželskú chatu v pohorí Nockberge alebo apartmány na hausbóte na Milstätter Seee.

10. Plus 100 zaujímavostí zdarma

Múzeá, lanovky, vodné parky, plavba loďou, panoramatické cesty, voľnočasové a zážitkové aktivity, to všetko umožňuje karta Kärnten Card. Platí od apríla do októbra. V Korutánsku platia aj ďalšie regionálne bonusové karty.

O Kärnten Card nájdete viac informácií na www.kaerntencard.at.

S podrobnejšou ponukou dovoleniek v Korutánsku sa môžete zoznámiť na www.visitcarinthia.at alebo na www.korutany.com.

Fotografie: © Edward Groeger a Franz Gerdl

 

Posledná úprava 06.10.2021
PR

Nájdete nás na FB