Vademecum zdravej výživy

Vademecum zdravej výživy

Táto kniha je pozvánkou pre všetkých ľudí, ktorí sa práve rozhodujú pre pozitívnu zmenu svojho života. Slovo „vademecum“ pochádza z latinčiny a znamená „zober ma s“. „Vezmi ma so sebou na cestu“ ­– v tomto prípade na cestu k zdraviu a aktívnemu životnému štýlu. Lebo toto je cesta, a to cesta na celý život.

"Ľudia sa často vyhovárajú na genetiku. Áno, vplyv genetiky je silný. Ale mnohé veci sa prejavia až v kombinácii nepriaznivej genetiky a nezdravého životného štýlu. Medicínska veda dokázala, že každý tretí človek s rakovinou mohol byť zdravý, keby sa bol ináč stravoval a zdravšie žil. Predstavte si zástup 100-tisíc ľudí chorých na rakovinu. A tretina z nich, teda 30-tisíc ľudí, si za to môže sama. To je obrovské množstvo! Druhá vec je náročná doba, v ktorej žijeme, stres, sedavý spôsob života. Nahovárame si, že nemáme čas žiť zdravo tu a teraz, že až potom... A tak celý deň ledva niečo zhltneme a večer si všetko vynahradíme. Že by zdravie malo byť najvyššou prioritou, to vie teoreticky každý. V konkrétnej situácii sú naše priority, žiaľ, často iné."

MUDr. Peter Minárik, PhD., autor kníh Vademecum zdravej výživy a spoluautor kníh Rakovina a výživa - mýty a fakty 1, 2: "Som lekár so špecializáciou internista, geriater a gastroenterológ. V posledných rokoch podrobne sledujem aj témy, týkajúce sa životosprávy a jej súvislosti s ľudským zdravím i chorobami (obezita, podvýživa, celiakia, výživa pri nádorových ochoreniach, pri poruche tukového metabolizmu ai.). Okrem ambulantnej gastroenterologickej praxe v Onkologickej nemocnici svätej Alžbety v Bratislave sa v Centre zdravia a výživy ONLIFE venujem aj komplexnej liečbe obezity. Dôraz kladiem na manažment životného štýlu (lifestyle management) a na klinicky a vedecky overené metódy liečby. V centre diagnostikujeme zdravotné problémy klientov a spolu s ďalšími špecialistami navrhujeme ich riešenia, či už sa týkajú úpravy životosprávy alebo pohybových aktivít. Som presvedčený, že krátkodobé diétne reštrikcie alebo užívanie liekov a výživových doplnkov bez lifestyle managementu nemajú reálnu šancu navodiť trvalú zmenu životného štýlu týchto klientov. O rady v oblasti výživy sa na mňa obracajú aj ľudia, ktorí nepotrebujú liečiť obezitu, ale majú zistenú hyperlipidémiu, alebo prekonali nádorové ochorenie, alebo dlhodobo trpia na tráviace problémy, často bez dokázateľného organického ochorenia tráviaceho systému. Ak sa rozhodnete pre naše služby, bude nám cťou byť vaším sprievodcom na ceste k transformácii životného štýlu, ktorá povedie k trvalo udržateľnému výsledku, lepšiemu zdraviu a aktívnemu životnému štýlu."

Knihu si môžete objednať v e-shopoch.

Doktor Peter Minárik je zároveň spoluautorom kníh Rakovina a výživa: mýty a fakty 1, 2 (druhým autorom je farmaceutka Daniela Mináriková). Obe knihy, v ktorých autori prinášajú odpovede na otázky o súvislostiach výživy a rakoviny, si môžete objednať na 0908 069 388 alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., každá stojí 5,00 eur plus poštovné, pošleme vám ich poštou na dobierku.

 
 

Posledná úprava 28.08.2023

Nájdete nás na FB