Mojou ríšou je písané slovo

Mojou ríšou je písané slovo

Napísala 

Študentom histórie na univerzite v Yorku, kde kedysi študoval, odkázal, že si určite neužijú toľko zábavy, ako on. „V skutočnosti som väčšinu času presedel v knižnici,“ – smial sa na besede v čitárni U červeného raka anglický spisovateľ a historik Richard Blake.

Richard Blake je pseudonym, pod ktorým píše historik a politický aktivista Sean Gabb sériu románov z obdobia Byzantskej ríše (7. storočie n. l.). Hlavným hrdinom je mladý britský úradník Aelric, ktorý prišiel o dedičstvo i rodinu, po mnohých dobrodružstvách sa však stal senátorom a dôverníkom cisára Herakleia a ako starý deväťdesiatročný muž spomína na všetko, čo prežil. Richard Blake vytvoril hrdinu, ktorému nič ľudské nie je cudzie, ani alkohol, ani drogy, ani sex či láska k obom pohlaviam. Žil v dobe násilia, sú tu scény mučenia, vraždenia, teroru a zrád. Aelric musí použiť všetok dôvtip i šarm, vrátane šermiarskeho umenia, aby prežil.

Kým sa Sean Gabb stal spisovateľom na plný úväzok, pracoval v realitnej kancelárii, v školstve, roky 1990-1992 prežil v Prahe, kde pôsobil dokonca ako poradca predsedu vlády vo vtedajšom Československu. Odkedy však zistil, že mu „to píše“ rýchle, ľahko a zábavne, živí sa písaním. Žije s manželkou a dcérou v Kente.

Vydal tridsať kníh, medzi nimi básnické zbierky, literatúru faktu a romány, ktoré sú mixom sci-fi, fantasy a hororu – tie pod svojím skutočným menom. Byzantská séria je najúspešnejšia, okrem Anglicka vyšla v Španielsku, Taliansku, Grécku, Maďarsku, Číne, Indonézii a na Slovensku. V slovenčine zatiaľ vyšli tri knihy Richarda Blakea: Krv Alexandrie, Teror v Konštantínopole a Sprisahanie v Ríme.
 
Pre tých, ktorí sa do čitárne U červeného raka nedostali a sú zvedaví na autora historických románov z temného obdobia našej histórie, tu je záznam toho, čo odpovedal na otázky Dada Nagya:


Začiatkom deväťdesiatych rokov som prišiel na pár týždňov do Prahy, nakoniec som v tomto meste ostal dva roky, časť z toho dokonca na pozícii poradcu vtedajšieho predsedu vlády. Moje rady premiérovi mali okrajovú hodnotu, hociktorý turista z Veľkej Británie by mu poradil podobne, i lepšie. V skutočnosti som mu vybavoval korešpondenciu v angličtine. Dnes je Slovensko štandardnou európskou krajinou, na začiatku deväťdesiatych rokov to však bolo inak, spolu s Českou republikou to bola krajina, na ktorej sa podpísalo štyridsať rokov komunizmu, a pre mňa bolo fascinujúce sledovať, ako sa táto štruktúra rozpadá a vzniká niečo nové.

Čo robím teraz? Práve vychádza siedma časť byzantskej série, dopísal som ôsmu, ktorá vyjde v septembri, a na vianočný trh príde deviata časť. Na budúci rok pripravujem jednu sci-fi knihu a jeden horor, obe knihy pod mojím skutočným menom Sean Gabb.

Medzi sci-fi a historickou fikciou je podľa mňa veľmi malý rozdiel. Obe sú fantasy, pozývajú nás na cesty do inej spoločnosti a a do iného obdobia, vzdialeného od súčasnosti.

Mojím cieľom nie je vzdelávať čitateľov, ani nalievať im múdre myšlienky do hláv, chcem ich len zabávať. Nie som Hemingway, nežijem bohémsky život, väčšinu času trávim v svojej hlave, nie v kaviarňach. Ak sa chcete uživiť písaním, musíte vydávať veľa kníh, a to je ťažká práca. Mojou ríšou je písané slovo.

Prečo práve siedme storočie? Lebo toto obdobie nie je historicky dobre zmapované. Aj keď pri písaní prvej knihy som sa nad tým nezamýšľal, proste som si sadol a zrazu napísal dvadsať strán. Prvú knihu som napísal celú za šesť týždňov, bol som prekvapený, ako rýchle a ako veľa som schopný napísať. Ak hľadáte čokoľvek o Nerovi alebo Caesarovi, nájdete stovky titulov, no o siedmom storočí a Byzantskej ríši nájdete toho málo, pravdepodobne len moje knihy. Mám monopol na toto obdobie, nikto iný sa mu nevenuje. Zaujalo ma tým, že Byzantská ríša bola pokračovaním Rímskej ríše a že už bolo etablované kresťanstvo. Bola to kontroverzná doba, naša civilizácia po rozpade obrovskej Rímskej ríše takmer skolabovala, zo všetkých strán ju ohrozovali barbari – barbari, ktorí sú predkami nás všetkých – no nakoniec sa vynorila z kríz a v podobe Byzantskej ríše nielen prežila, ale aj prekvitala.

Moje knihy sú plné násilia a sexu, nedávajte ich čítať svojim deťom a vnúčatám mladším ako 14 rokov – aj keď ja by som čosi také v tom veku veľmi rád čítal. Dnešná Európa je bezpečná, v tom je výnimkou v tomto svete, a ja ako autor historickej knihy nemôžem prehliadať, že v storočí, o ktorom píšem, patrilo násilie ku každodennej realite. Hlavný hrdina sa spíja, berie drogy, vyhľadáva sex s obomi pohlaviami... Mimochodom, v staroveku bola láska muža k mužovi i k žene považovaná za rovnako legitímnu. Stále dostávam e-maily, v ktorých sa ma čitatelia pýtajú, či som to ja. Musím, žiaľ, odpovedať, že vôbec nie, že ja som príliš nudný. Možno si želám, aby som bol ako on, ale som na to príliš zbabelý. V nebezpečných situáciách, v ktorých sa Aerlic ocitá, by som buď utekal a prišiel o koleno, alebo bojoval a prišiel o rameno.

Spisovateľ historických románov musí naštudovať čo najviac informácií o dobe, o ktorej píše. Ale zároveň musí písať tak, aby z textu netrčala umelo, aby bola živá.  Pri príprave každého románu, nielen historického, musí autor myslieť na tri veci: 1. aby bavil svojho čitateľa, 2. aby bavil svojho čitateľa, a po 3. aby bavil svojho čitateľa. Aby ten pri čítaní videl, cítil a voňal taký svet, aký vtedy naozaj bol. Všetko ďalšie nasleduje až potom. Zároveň však musí rešpektovať intelekt čitateľa. Pre prvé časti tejto série som toho musel veľa naštudovať, teraz už nemusím, už sa môžem viac venovať príbehu.

Prečo nepíšem o súčasnosti? Lebo súčasnosť je pre mňa nudná. Aj politické osobnosti súčasnosti sú zväčša nudné výtvory PR oddelení. Historické osobnosti sú zaujímavejšie, minulosť aj budúcnosť sú pre mňa zaujímavejšie, rád sa do týchto období utiekam a tento únik ponúkam aj čitateľom.
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB