Knihy pre celú rodinu. Vianoce 2021

Knihy pre celú rodinu. Vianoce 2021

Napísala 

Dnes deväť tipov na vhodné darčeky buď pod stromček, alebo na čítanie počas zimného lockdownu. Čosi pre seba si tu nájdu všetci: deti povesti o tajomných bytostiach, dospievajúci návod, ako sa stať géniom; romantičky príbehy žien, ktoré hľadali a našli východisko z krízy vo vzťahu; milovníci detektívok ocenia odhalenie sériových vrážd z viktoriánskych čias; workoholici návod na duchovnú cestu, ktorá vedie k úspechu v korporátnom svete; k tomu encyklopédie o ženách v umení a o liečivej sile ovocia a zeleniny; a na záver kuchárska kniha s receptami pre radosť zo sexu a lásky.

Igor Válek
SLOVENSKÉ POVESTI PLNÉ TAJOMNÝCH BYTOSTÍ
Fortuna Libri, 208 s.
Ilustrácie: Martin Kellenberger

Pavol Dobšinský, jeden z najznámejších zberateľov a zapisovateľov rozprávok napísal v svojej práci Úvahy o slovenských povestiach toto: „Majúc národné pamiatky, výtvory umu a mysle otcov, to by nás nectilo, keby sme túto duchovnú majeť oceniť či neznali či nechceli. Bo tieto povesti sú pôvodným, verne zachovalým obrazom, skladom a tak i dôkazom a pokladom vzdelanosti nášho národa“. Okrem toho sú to však aj hororové či humorné príbehy, niekedy plné lásky, niekedy aj napätia, v každom prípade zaujímavé historky, ktoré stále majú čím zabaviť nové generácie detí. Do pomerne dlhého radu tých, ktorí v priebehu rokov zapísali a prerozprávali výsledky fantázie našich predkov, sa v posledných rokoch zaradil Igor Válek. V posledných rokoch mu vyšli tri zbierky povestí (Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách, Povesti o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch, Povesti o slovenských riekach). Čerstvým tohtoročným prírastkom sú Slovenské povesti plné tajomných bytostí, v ktorých vystupujú sitnianski rytieri, biele panie i jedna čierna, draci i šarkany, obri a boginky, čerti aj vlkodlaci, nesmú chýbať ani stratené poklady, vrátane toho Jánošíkovho. Táto kniha patrí do knižnice každej rodiny, je mimoriadne vhodným vianočným darčekom aj vďaka nezabudnuteľným ilustráciám Martina Kellenbergera.

Philippe Brasseur
MYSLI AKO GÉNIUS
Albatros, 80 s.

Predstav si nemožné ako John Lennon, rob si poznámky ako Leonardo da Vinci, mysli naopak ako Mikuláš Koperník, spájaj nespojiteľné ako Gutenberg, vizualizuj ako Einstein, Osloboď svoju fantáziu ako Dalí a tvor neúnavne ako Proust, poznaj sa ako Sokrates a dôveruj svojmu podvedomiu ako Freud – a to nie je všetko! Túto knihu, ktorá patrí do rúk každému, kto chce nájsť svoju cestu životom, napísal Philippe Brasseur, spisovateľ, maliar a konzultant pre inovácie z Bruselu. Spolu s Virginiou Berthemetovou tento manuál tvorivých metód aj vtipne ilustroval. Okrem toho, že zo životopisov 27 géniov z celej histórie ľudstva vytiahol najdôležitejšie vlastnosti, ktoré z nich urobili výnimočné osobnosti, nájdete v knihe aj rady, hry a otázky, ktoré vás privedú k tomu, ako žiť vlastný život tak, aby ste z neho vyťažili čo najviac. Géniovia totiž nie sú len medzi vedcami či umelcami, geniálny môže byť aj skvelý kuchár, športovec, či ktokoľvek, kto dáva do toho, čo robí, tvorivosť a odhodlanie, teda celého seba.

Julie Caplinová
CHATA VE ŠVÝCARSKU
Cosmopolis, 336 s.

Kavárna v Kodani, Pekárna v Brooklynu, Cukrárna v Paříži, Pláž v Chorvatsku, Hotýlek na Islandu, Čajovna v Tokiu, Domek v Irsku a (zatiaľ) posledná Chata ve Švýcarsku. To sú tituly zo série románov o romantických útekoch, ktoré už vyšli aj v češtine. Hrdinka každého z príbehov po sklamaní vo vzťahu utečie na nové miesto, na ktorom okrem novej práce a nových priateľov nájde aj novú, tentokrát skutočnú a celoživotnú lásku. Na prvý pohľad klišé všetkých ženských románov, no autorka Julie Caplinová je zárukou vyššieho levelu tohto typu oddychovej literatúry. Pracovala totiž roky ako PR manažérka agentúry, ktorá organizuje poznávacie cesty pre novinárov píšucich o cestovaní a gastronómii. Z týchto skúseností vyťažila zaujímavé informácie o príťažlivých turistických destináciách a zároveň aj o rôznych ľudských povahách. Jej príbehy sa dajú čítať aj ako cestopisy či gastronomickí sprievodcovia a pritom potešiť svojou atmosférou štýlu feel good, teda cíť sa dobre. Darček, ktorý poteší každú romantičku aj pod vianočným stromčekom, aj počas zimného lockdownu.

Sarah Pennerová
STRATENÁ APATEKÁRKA
Fortuna Libri, 320 s.

Aj hrdinka tohto románu Caroline uteká od krízy vo vzťahu, aby si ujasnila, či chce žiť tak, ako doteraz. Namiesto dovolenky, ktorou mali s manželom osláviť desiate výročie svadby, sa ocitá v Londýne sama. Plánovala potulky s milovaným mužom po pamiatkach a kaviarňach vysnívaného mesta a pritom hneď v prvý deň sa spolu s bahniakmi, amatérskymi obdivovateľmi histórie hrabe na brehu Temže v bahne, ktorý nanosil príliv, a hľadá v ňom zaujímavé predmety z predchádzajúcich storočí. Caroline nájde lekárenskú fľaštičku z viktoriánskych čias a podľa zvyšku nápisu natrafí v dobovej tlači na zmienku o apatekárke obvinenej z travičstva. Tá sa navonok špecializovala na liečbu ženských zdravotných problémov, na strane druhej však ženám pomáhala aj inak: pripravovala jedy, aby sa mohli zbaviť mužov, otcov či synov, alebo zamestnávateľov, ktorí ich týrali, oberali o peniaze a nedovolili im dôstojne žiť. Keďže Caroline kedysi dokončila bakalárske štúdium histórie, no kvôli manželovi sa vzdala profesionálnych ambícií. Séria nevyriešených vrážd spred dvoch storočí ju zaujme natoľko, že začne pátrať v archívoch. Vďaka náhode tak nájde staronový smer, ktorým sa kedysi chcela uberať. Príbeh zaujme aj tých, ktorí hľadajú informácie o histórii medicíny a travičstva, tohto predchodcu súčasnej toxikológie.

Jane L. Rosenová
ELIZA JE SAMA DOMA
Metafora, 326 s.

Liečivá sila ženskej spolupatričnosti je nosnou myšlienkou aj románu Eliza je sama doma, ktorý sa odohráva v súčasnosti, keď sociálne siete zaberajú také dôležité miesta v našich životoch. Eliza bola vždy tá mladá žena, ktorá uprednostňuje sesterstvo, teda spoločnosť priateliek v dievčenských spolkoch. Vydala sa za prvého priateľa, narodili sa im dvojičky a celá rodinka sa presťahovala do koloniálneho domu v newyorskej štvrti, v ktorej Elize vyrástla. Keďže jej aj tu chýbal priateľský ženský kruh, siahla po tom, čo ponúka dnešná online doba, a vytvorila webovú stránku Nástenka pre ženy z Hudson Valley. Jej susedy nadchol digitálny priestor, spočiatku v ňom zdieľali recepty a kontakty na doktorov, postupne prišli na pretras aj intímnejšie témy: problémy s výchovou detí, krízy vo vzťahoch, chýbajúce orgazmy. Všetko mohlo byť v ideálnom poriadku, keby autorku úspešnej stránky nepostihla agorafóbia a keby niektorá z dievčat žijúcich v tejto štvrti nezaložila konkurenčný web, plný bulvárnych klebiet, pretože Elizina „nástenka“ mladé ženy jednoducho nudila. Eliza musí toho veľa zmeniť, a kým sa oslobodí od svojich strachov a vráti na svoju stránku atmosféru podpory, úprimnosti a humoru, budete jej určite radi fandiť.

Jay Shetty
ROZMÝŠĽAJ AKO MNÍCH
Fortuna Libri, 316 s.

Cvič si myseľ a dosiahneš vnútorný pokoj aj svoje ciele, tak znie podtitul knihy, ktorá vedie čitateľov k úspechu v živote, vrátane toho finančného. Nenechajte sa pomýliť slovom „mních“, cesta, ktorú Jay Shetty propaguje, je kombináciou techník vhodných pre ľudí hľadajúcich duchovno aj v korporátnom svete. Nejde teda o život v ústraní, ale naopak, o to, ako si v dnešnej rýchlej a náročnej dobe uchovať pokoj mysle a vyrovnanosť i v tých najzložitejších situáciách. Začína technikami na zbavenie sa vnútorných prekážok a obáv, ktoré nás brzdia; pokračuje návodom na to, ako sa vždy rozhodovať s dôrazom na cieľ, zámer, účel a dôveru; a končí obrazom sveta, v ktorom sa budú ľudia orientovať na vďačnosť, vzájomnú podporu a prehlbovanie vzťahov, a objavovať skutočnú radosť zo služby iným. Svet, v akom by chcela žiť väčšina z nás. Táto kniha vás privedie k reflexii vlastných hodnôt a úmyslov, uvedomenia si toho, ako sa správame k sebe i k iným ľuďom a ako by sme sa mali zmeniť, aby sme ten lepší svet naozaj aj vybudovali.

Katarína Nádaská
AFRODIZIAKÁ V SLOVENSKEJ KUCHYNI
Fortuna Libri, 192 s.

Kniha s podtitulom Recepty pre zamilovaných si nájde toho správneho čitateľa azda v každej rodinnej knižnici. Renomovaná slovenské etnografka Katarína Nádaská pripravila zaujímavý úvod k téme, v ktorom prináša stručný historický exkurz o látkach posilňujúcich sexuálnu túžbu a výkonnosť a definuje, ktoré potraviny považovali naši predkovia za jedlá podporujúce libido, pozitívne nalaďujúce k milovaniu a prinášajúce pocity šťastia. Hľuzovka, ustrice, ženšen, kaviár, ale aj bežný zeler, vajíčka či ovos, koreniny ako majorán, škorica, šalvia či saturejka, a mnohé ďalšie potraviny dokazujú, že láska naozaj ide cez žalúdok. Aby sme doma mohli pripraviť pre toho, koho máme radi, dobré jedlo, oslovili zostavovatelia tejto výnimočnej kuchárskej knihy viacerých kuchárov, aby poskytli recepty na overené špeciality, ktorými oni sami obohacujú svoj ľúbostný život. A tak si podľa tejto knihy môžete pripraviť Milencovu silu, Bozk jari, Čakanie na vášeň, Nežné láskanie, Pikantný sen, Šeherezádin závoj, Rozkoš na 8 spôsobov, Slzy šťastia i Adamovo prekvapenie pre Evu. Jedlá s romantickými názvami pripravil a nastajloval Igor Čehy a neodolateľne nafotil Dušan Křístek.

Susie Hodgeová
STRUČNÝ PŘÍBĚH ŽEN V UMĚNÍ
Grada, 224 s.

„Muži ma radi zhadzovali tým, že som najlepšia žena-maliarka. Osobne si myslím, že patrím k tomu najlepšiemu v maliarstve celkove,“ povedala Georgia O´Keefová, Američanka, ktorá maľovala najmä mušle, kvety, kosti a púšť, a ktorá ako jedna z prvých umelkýň dosiahla medzinárodné uznanie. V štyridsiatych rokoch minulého storočia povedal jeden z maliarov svojej žiačke Lee Krasnerovej, že jej práce sú „také dobré, že by človek nepoznal, že ich maľovala žena“. Niektoré z umelkýň teda radšej prijali mená, ktoré zneli ako mužské, aby oslovili publikom už z princípu zaujaté proti ženám. Iné bojovali za ženskú emancipáciu, ďalšie dokonca zo skúmania identity a sily pohlavia urobili svoju výhodu a hlavnú tému. Vydavateľstvo Grada prinieslo v poslednom období na pulty kníhkupectiev viacero kvalitných encyklopédií z rôznych oblastí umenia (literatúra, film, fotografia). Jednou z nich je obrazovo i faktograficky bohatá publikácia Stručný příběh žen v umění, ktorá mapuje umelecké diela vytvorené ženami od renesancie po súčasnosť. Predstavuje 60 pozoruhodných diel, obrazov, sôch, inštalácií, ktorých autorkami sú ženy a ktoré prinášajú ich originálne interpretácie tém a nové pohľady na svet, život, či ľudskú povahu.

Klaus Oberbeil – MUDr. Christiane Lentzová
OVOCIE A ZELENINA AKO LIEK
Fortuna Libri, 298 s.

Ak vás zaujíma odpoveď na otázku, čo to vlastne je zdravá strava, ako premyslenou výživou predísť chorobám a ako rodinným príslušníkom rôzneho veku pripraviť vyváženú stravu, táto prehľadná publikácia z vydavateľstva Fortuna Libri prináša pohľad dvoch uznávaných odborníkov na stravu, ktorá lieči. Jej základ tvorí zelenina a ovocie, tieto prirodzené zdroje vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok, ktoré pokojne môžeme nazvať „liečivami z prírody“. Deťom síce od malička hovoríme, že jablko je zdravšie ako hamburger a že banán a mrkva im dajú viac energie ako hranolčeky, no ich chute ich často vedú nesprávnym smerom. Tu preto nájdete aj inšpirujúce recepty. Druhú časť knihy tvoria informácie o najčastejších diagnózach a o tom, čo treba robiť a jesť, aby sa nám uľavilo napríklad pri kašli a chrípke, pri problémoch s platničkami, bolestiach kĺbov či brucha, pri migréne a poruchách spánku, pri hemoroidoch, nadúvaní, zápaloch, ekzémoch a problémoch s vysokým alebo nízkym tlakom.

Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

Posledná úprava 06.12.2021

Nájdete nás na FB