Knihy, ktoré ma zaujali. Jún 2018

Knihy, ktoré ma zaujali. Jún 2018

Napísala 

Kto má rád levanduľu? A kto chce nájsť svoj štýl a zbaviť sa neporiadku raz a navždy? A kto sa chce naučiť 100 nových anglických slovíčok za hodinu? Že to nie je možné? No, takým spôsobom, akým sme sa učili dosiaľ, zrejme nie – ale existuje iná metóda, a dokonca sa pri nej aj nasmejeme. A vtipná, i keď niekedy ide o dosť čierny humor, je aj dvojica kníh pre muža a ženu vo veku 60+.

Anita Ponešová a Lenka Tréglová
LEVANDULE
Grada, 108 s.

Všetko, čo nutne musíte vedieť, aby ste ju mohli pestovať, inhalovať, variť, piecť, vyšívať a kúpať sa v nej, tak znie podtitul „modrofialovej“ knihy o levanduli, ktorá dokonca po tejto obľúbenej bylinke na jednom mieste aj vonia. Obe autorky – jedna novinárka, ktorá buduje svoju prvú bylinkovú záhradu, druhá grafička a nadšená kuchárka, ktorá s radosťou skúša v kuchyni všetko nové – spojili svoje záujmy a profesie, aby pripravili knižnú lahôdku o bylinke, ktorá má osobnosť. Levanduľa krášli domovy, vonia, lieči a dáva jedlám i nápojom zaujímavú príchuť. Nájdete tu tipy, ako olej z nej využiť v kozmetike, ako si pripraviť mydlo, peeling, masku, ochranný balzam i domáci parfém. Ak vás zaujíma liečebné využitie, sú tu recepty na čaje, popáleniny, rany, akné i na odpudzovač hmyzu. Okrem receptov na sušienky, puding, limonádu, likér, zmrzlinu (a áno, aj levanduľové kura) budúce nevesty poteší návod, ako zapojiť fialovú bylinku do svadobného obradu.

Sheila Chandra
ZBAVTE SE NEPOŘÁDKU JEDNOU PROVŽDY
Grada, 206 s.

Ak máte radi žáner world music, zrejme poznáte aj meno Sheila Chandra. Je to známa speváčka a skladateľka – a teraz už aj poradkyňa v odbore, ako zvládnuť chaos v domácnosti a zariadiť si harmonický domov. Sheila sa netají tým, že má spoľahlivú upratovačku, pretože to, o čo sa snaží, je dobre usporiadaný, nie len dokonale uprataný domov. Sama vyrastala v chaotickej domácnosti a dlho jej trvalo, kým prišla na to, ako zvládnuť svoj vlastný neporiadok. Vzhľadom na to, že pracuje a tvorí doma, to však považuje za veľkú osobnú výhru. Rada odovzdá svoje skúsenosti a poznatky každému, kto sa borí s množstvom vecí, ktoré mu prerastajú cez hlavu, či už žije v garsónke alebo vo veľkom rodinnom dome. Podľa jej besteselleru, ktorý nie je iba jednoduchým kopírovaním kníh dnes už svetoznámej Marie Kondo, sa naučíte zorganizovať si veci aj priestor tak, aby váš domov konečne slúžil vám a nie aby ste vy pravidelným sizyfovským upratovaním slúžili jemu.

Petra Šestáková
DETOX ŠATNÍKU
aneb Najděte svůj styl
Grada, 112 s.

Keď si upraceš v byte – a v skrini zvlášť! – akoby si upratal sám v sebe, tvrdí aj česká vizážistka a štylistka Petra Šestáková. Pred pár rokmi napísala úspešný titul Obrazová příručka o líčení. Odvtedy sa v oblasti stylingu profesionálne posunula tak ďaleko, že dnes často jazdí ku klientkam domov a pomáha im tvoriť nový šatník. Prečistenie skríň a zásuviek považuje za psychologickú očistu, ktorú by z času na čas mala absolvovať každá žena, aby opäť našla svoj štýl a svoje nové Ja. Každá z nás už určite počula o tom, že veci treba radikálne vyraďovať, nie každá však na to naberieme odvahu. Dovoľte veciam, ktoré už nepotrebujete, aby vás opustili, váš život sa tým radikálne zmení, presviedča autorka publikácie s radami, tipmi a inšpiráciami, podľa ktorých ľahko urobíte detox aj toho svojho šatníka. A jednoduchšie sa vám budú kupovať nové veci, keďže budete mať prehľad – konečne! – o tom, aké veci už máte a aké kúsky oblečenia vám chýbajú.

Jakub Pok
JAK SE NAUČIT 100 SLOVÍČEK ZA HODINU
Revoluční metoda slovíček v příbězích
Grada, 174 s.

Jakub Pok sa technikami, ako si lepšie vytrénovať pamäť zaoberá už dvadsať rokov. Sám je schopný zapamätať si 52 kariet v presnom poradí za dve minúty alebo 25 telefónnych čísiel za päť minút, to pre zábavu. Viac ho však zaujíma využitie týchto techník v praxi. Medzi najžiadanejšie témy v jeho Škole pamäti patrí unikátna metóda rýchleho učenia sa nových slovíčok z ľubovoľného jazyka. Táto knižná novinka názorne dokazuje, že je skutočne možné zvládnuť sto nových slovíčok za hodinu – a navyše sa pri učení dobre baviť, keďže podstata jeho metódy spočíva v zasadení každého slovíčka do vtipného kontextu. Kniha v skutočnosti prináša až dvesto slov zo základnej slovnej zásoby angličtiny, pričom na bežné dorozumenie sa v cudzom jazyku nám stačí 800 tých správne vybraných slovíčok. Aby sme vedeli slušne konverzovať, potrebujeme 2000 slov, a aj na to Jakub Pok vymyslel vlastnú online aplikáciu s názvom 2000 slovíček. Na jeho webových stránkach TrenujPamet.cz nájdete viaceré pamäťové techniky, ktoré si môžete zdarma pozrieť, vyskúšať a natrénovať. A keď si nečakane rýchle dokážete zapamätať prezentáciu do práce alebo nákupný zoznam do obchodu, už sa vám cieľ naučiť sa sto slovíčok za hodinu bude zdať úplne v pohode a zvládnuteľný „ľavou zadnou“.

Michael Kernbach
CO UŽ NEMUSÍ ŘEŠIT ŽENA PO ŠEDESÁTCE
CO UŽ NEMUSÍ REŠIT MUŽ PO ŠEDESÁTCE
Kresby a ilustrácie: Miguel Fernandez
Grada, 48 s.

Dbať o dobrú povesť? Žiť podľa sloganov: ranné vtáča doskáče ďalej, s poctivosťou najďalej dôjdeš, kto šetrí, má za tri? Nie a nie, dosť bolo odriekania a odsúvania vlastných záujmov kvôli povinnostiam, šesťdesiatka je ideálna príležitosť začať robiť konečne to, čo ste mali robiť už dávno. Aspoň tak to tvrdí Michael Kernbach, autor série kníh k životným jubileám, v ktorých humorne mapuje, ako sa na nás podpisuje život a jeho dôležité míľniky. Aktuálne sme vybrali dve rozsahom stručné, no vtipnými postrehmi nabité vtipné darčekové publikácie Muž 60+ a Žena 60+ a to, čo už nemusia riešiť. Samozrejme, berte všetko s nadsádzkou. Najdôležitejšia vec, ktorú si tu prečítate, znie: napíšte si zoznam 100 vecí, ktoré po šesťdesiatke nesmiete zmeškať a vrhnite sa do ich realizácie. Nech ostane priestor len pre to najdôležitejšie a najzábavnejšie, veď genetický čistiaci program sa aj tak postupne postará o to, aby množstvo celoživotne zbieraných a teraz už zbytočných informáciií jednoducho vymazal. Čas v tomto veku, chvalabohu, už neznamená peniaze, ale zábavu! A  vo veku 60+ špeciálne platí ono známe: aké si to urobíte, také to budete mať!

Všetky tieto knihy si môžete objednať v Martinuse, stačí kliknúť sem:

Posledná úprava 27.06.2018

Nájdete nás na FB