Keď detektívku, tak túto...

Keď detektívku, tak túto...

Napísala 

Zopár tipov na poriadne mrazenie pri čítaní.

Vera Kurian
NIKTO MA TAM NEVIDEL
Lindeni, 392 s.
Preklad: Miriam Ghaniová

Priznám sa, že patrím k tým „barbarom“, ktorí si v knihách podčiarkujú dôležité myšlienky, aby ich neskôr ľahšie vyhľadali. Teraz som si však prvý raz označovala vety, ku ktorým sa chcem vrátiť, predstavte si, v detektívke. Debut Very Kurian s názvom NIKTO MA TAM NEVIDEL prináša totiž okrem trilerovej atmosféry a napínavého pátrania po vrahovi univerzitných študentov, aj otvorený vhľad do myslenia psychopatov. Na univerzite vo Washingtone sa koná utajovaná klinická štúdia správania siedmich študentov, inteligentných manipulátorov s povrchným šarmom, ktorí vyhľadávajú riziko, nezvládajú impulzívne správanie, necítia empatiu, strach, ani vinu. Sú to, ako povedala matka hlavnej hrdinky Chloe, patologickí sebci. Výskum má zistiť, či je možné vplývať na psychopatov tak, aby sa z nich nestali zločinci, ale ľudia, ktorí si nezničia všetky vzťahy a dokážu viesť produktívny život. Keď na katedre psychológie nájdu zavraždeného jedného študenta z tejto vzorky, potom druhého, zvyšní piati sa z potenciálnej hrozby stávajú ohrozenými. Ide im všetkým o život, komu však môžu dôverovať, keď sami najlepšie vedia, že psychopatovi sa veriť nedá? Knihu odporúčam všetkým, ktorí majú radi mix napätia a psychológie. Je to nezabudnuteľná lekcia, vďaka ktorej ľahšie rozoznáme v našom okolí rôzne typy psychopatov a ktorá nás naučí, ako sa brániť ich manipulácii. Pretože, ako povedal profesor, ktorý v knihe vedie tento výskum, psychopati tvoria 2-3 % ľudí, takže ste sa už určite s viacerými z nich stretli. Môžu to byť politici, novinári, lekári, učitelia, či generálni riaditelia. Môžu byť čímkoľvek.
 

Nicolas Beuglet
KOMPLOT
Lindeni, 424 s.

„Milujem históriu a mytológiu a týmto románom som chcel zároveň osláviť aj silu ženy,“ povedal francúzsky novinár, spisovateľ, televízny moderátor a producent Nicolas Beuglet na margo svojho thrilleru Komplot. Séria napínavých kníh s nórskou vyšetrovateľkou Sarah Geringën sa začala Výkrikom, mrazivou detektívkou z prostredia psychiatrickej liečebne, ktorú napísal voľne inšpirovaný skutočnými udalosťami. Nasledoval fascinujúci úspech, ktorý autora katapultoval medzi takých bestsellerových autorov thrillerov ako Bernard Minier alebo Franck Thilliez. Komplot prináša mix atraktívnych tém, od mýtov a náboženstiev, cez archeológiu a vedu, až po feminizmus a politiku. Beuglet ho písal tri roky pred Weinsteinovou aférou a hnutím MeToo a predpovedal v ňom snahy žien odhaliť ponižujúce dôsledky mužskej nadvlády. Na malom ostrove neďaleko Osla nájdu zohavenú mŕtvolu nórskej premiérky. Inšpektorka Sarah Geringën zistí, že spôsob smrti známej političky zodpovedá rituálnym popravám spred takmer troch tisícročí. A v svätyni pod domom obete pochopí, že je na stope sprisahaniu, ktoré má navždy zmeniť chod dejín.

Robert Bryndza
SMRTIACE TAJNOSTI
Grada Publishing, 370 s.

Robert Bryndza, britský autor, ktorý žije na Slovensku a píše svetové bestsellery, urobil hrdinkou svojej šesťdielnej série detektívnych príbehov z Londýna po prvé, ženu a po druhé, rodáčku z Bratislavy, čo slovenského čitateľa určite teší. Šéfinšpektorka Erika Fosterová rieši závažné zločiny a zároveň hľadá nový smer pre vlastný súkromný život po tragickej smrti manžela. V Smrtiacich tajnostiach vyšetruje násilnú vraždu mladej a krásnej tanečnice burlesky. Jej mŕtve telo nájde matka na prahu domu v jednej z londýnskych štvrtí. Vrah si mladú ženu s kontroverznou povesťou vystriehol, keď sa vracala domov po štedrovečernom vystúpení, a brutálne na ňu zaútočil. Londýnska kriminálka pátra po mužovi v plynovej maske, ktorý napadol ďalšie obete. Ide o toho istého páchateľa? Alebo o zločin z vášne a tanečnica, ktorá dáva prednosť starším mužom, má iného nepriateľa?

Séria detektívnych príbehov s vyšetrovateľkou Erikou Fosterovou bola preložená do 29 jazykov. Len v angličtine sa predalo viac ako tri milóny výtlačkov. Robert Bryndza svoje obľúbenú inšpektorku načas opustil a začal písať thrillery s novou vyšetrovateľkou Kate Marshallovou. Prvá časť tejto série nesie názov Deväť brestov.

Robert Bryndza
DO POSLEDNÉHO DYCHU
Grada Publishing, 392 s.

Keď Robert Bryndza vymýšľal zločin, ktorý rieši vyšetrovateľka Erika Fosterová v detektívke nazvanej Do posledného dychu, netušil, že život zmení jeho fantáziu na skutočnú hrôzu, ktorá sa odohrá v Bratislave, rodnom meste hlavnej hrdinky. Bryndza popísal priebeh vyšetrovania mimoriadne brutálnych vrážd mladých žien, ktoré sa stali obeťami úchylného sadistu. Vrah si obete vyberal na internete a rande, ktoré sa končilo mučením a smrťou, navrhoval pri četovaní. V knihe privedú policajtov na stopu páchateľovi záznamy z kamier, ktoré identifikujú dve podozrivé autá, a analýzy mobilov a komunikácie na sociálnej sieti. Desivo pôsobí zistenie, že aj najbližší ľudia môžu veľmi dlho ignorovať náznaky zločinov, ktoré pácha člen ich rodiny neďaleko od miesta, kde všetci žijú.

Robert Bryndza je britský autor žijúci na Slovensku. Z úspešnej série s Erikou Fosterovou vyšli v slovenčine tieto thrillery: Dievča v ľade, Nočný lov, Temné hlbiny, Do posledného dychu, Chladnokrvne a Smrtiace tajnosti.

Joanna Schaffhausen
BEZ SMILOVÁNÍ
Metafora, 332 s.

Neurovedkyňa Joanna Schaffhausen napísala úspešnú prvotinu Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová, v ktorej policajtku Ellery unesie sériový vrah a ona ho vo vypätom finále zastrelí. A aj keď sú všetci presvedčení, že si násilník smrť zaslúžil, Ellery musí absolvovať skupinovú terapiu, aby sa mohla vrátiť k svojej práci. Na terapiu s ňou chodí dievča, ktoré má na krku vytetovaný nápis Bez zmilovania - a tak autorka nazvala druhý diel série. Wendy znásilnil chlap, ktorý vliezol do jej bytu cez otvorené okno a ktorý jej s nožom v ruke povedal, že ak bude kričať, bez zmilovania ju zabije. Páchateľ polícii stále uniká a Wendy sa obáva, že nebude jeho jediná obeť. Ellery sa nemôže oficiálne ujať tohto prípadu, požiada však o pomoc jedného z agentov FBI. Počas ich utajeného pátrania sa im nečakane podarí objasniť aj dávny prípad podpaľačstva, za ktoré bol odsúdený nevinný človek, a výsledky analýzy DNA odhalia podivné vzťahy v istej rodine.
 

Ruth Ware
ŽENA V KAJUTE 10
Lindeni, 352 s.
Vyzerá to ako ideálna práca – plaviť sa na luxusnej jachte, jesť vybrané špeciality a písať o tom, aké je to celé super, pre časopis o cestovaní. Laura, ktorá dosiaľ v redakcii iba editovala články, konečne dostala príležitosť absolvovať rozprávkovú cestu pripravenú pre médiá a obchodných partnerov majiteľa jachty lorda Bullmera. Mladá reportérka postupne odkrýva nielen falošné pozlátko takýchto ciest, o ktorých novinári musia písať tak, ako si to želajú tí, čo všetko platia. Zisťuje ešte horšie veci: že nič nie je také dokonalé, ako to vyzerá, ani život a vzťahy ľudí z najvyšších kruhov, s ktorými sa na jachte ocitla. Z úžasnej šance sa stáva desivá nočná mora hneď v prvý večer. Laura si je istá, že z terasy susednej kajuty niekto spadol do mora. Nikto jej to neverí, pretože všetci pasažieri lode sú živí a zdraví. Až kým sa na jej zrkadle neobjaví nápis: Prestaň sa v tom hrabať. To už má Laura priveľa informácií o tom, že niečo skutočne nie je poriadku - a na uzavretej lodi začne boj o život, či skôr o viacero životov. Preklad: Marína Gálisová.

Ak vás niektorá z odporúčaných kníh zaujala, môžete si ju objednať tu:

 

Yrsa Sigurdardóttir
POSLEDNÍ RITUÁL
Metafora, 420 s.
Príťažlivý ostrov Island, fascinujúca severská mystika, podivná kombinácia rún a procesov s čarodejnicami, pokojná univerzitná atmosféra, ktorú naruší nález mŕtvoly zahraničného študenta s vypichnutými očami a krvavým znamením vyrezaným do tela – čitateľsky vďačný mix, ktorý pred pár rokmi priniesla v svojej prvej detektívke nazvanej Posledný rituál islandská spisovateľka Yrsa Sigurdardóttir. Táto vyštudovaná stavebná inžinierka mala vtedy za sebou niekoľko kníh pre deti, humorných a radostných, dve z nich získali ocenenie islandského výboru IBBY. Jej detektívny debut nečakane zabodoval, predával sa v tom čase dokonca lepšie ako bestsellerový Dan Brown. K úspechu mu zrejme pomohla hlavná postava príbehu, právnička Tóra Gudmunsdottir, praktická žena so suchým zmyslom pre humor, ktorá sa okrem vyšetrovania komplikovaného prípadu stará sama o rodinu. Po jednoznačnom úspechu prvotiny napísala Yrsa ďalšie detektívky, v češtine okrem Posledního rituálu vyšli tieto tituly: Ohnivý anděl, Led v žilách, Žeravý hrob, Pamatuji si vás všechny, Černá díra, DNA.
 

Sarah Perryová
HAD Z ESSEXU
Lindeni, 436 s.
V roku 1669 vyšiel prvý raz historický pamflet, ktorý varoval pred hadom z Essexu, démonickou príšerou, ktorá požiera ľudí a je trestom za ich hriechy. Mladá spisovateľka Sarah Perryová, mimochodom rodáčka z Essexu, preštudovala množstvo materiálov o viktoriánskej dobe, do ktorej zasadila príbeh inšpirujúceho vzťahu dvoch mimoriadnych ľudí, ktorí obaja, každý z iných dôvodov, chcú odhaliť pravdu o essexskom hadovi. Roku 1893 odchádza čerstvá vdova s autistickým synom na anglický vidiek, do pobrežnej dediny Aldwinte. Smrť despotického manžela považuje za oslobodenie, vďaka ktorému môže konečne žiť podľa vlastných predstáv. Keď sa dozvie, že v kraji umierajú ľudia, ktorých usmrcuje obrovský had, zachováva si racionálny rozum a odpovede hľadá vo vede. Pri pátraní po skutočnej príčine úmrtí  sa zoznámi s miestnym reverendom, ktorý chce tiež zistiť pravdu, aby zabránil šíreniu nebezpečnej povery. Ženatý kňaz a slobodomyseľná žena vo fascinujúcom období anglických dejín, to je zaujímavý základ pre originálny príbeh, v ktorom sa veda a viera nevylučujú, ale dopĺňajú.
 

Robert Bryndza
TEMNÉ HLBINY
Cosmopolis, Grada Praha, 420 s.

Robert Bryndza, Angličan žijúci na Slovensku, mal za sebou niekoľko divadelných hier a romantických príbehov, keď konečne našiel žáner, ktorý mu dokonale sadol. Z kriminálnej série s londýnskou inšpektorkou Erikou Fosterovou sa stali svetové bestsellery, ktoré vyšli zatiaľ v dvadsiatich krajinách. Správna dávka napätia, svižné dialógy, presvedčivé charaktery, filmové scény – a pre slovenských čitateľov ako príjemný bonus sympatická hlavná hrdinka pochádzajúca z Bratislavy. Detektívku šéfinšpektorku Fosterovú autor obdaril zmyslom pre spravodlivosť, pracovitosťou a príťažlivou kombináciou zraniteľnosti i sily. V úvodnej časti Dievča na ľade ju postaví do náročnej životnej situácie: policajná akcia, ktorú viedla, sa skončí smrťou piatich policajtov, vrátane jej manžela. S o to väčším nasadením vloží všetky schopnosti do riešenia prípadu vraždy bohatej aristokratky a troch prostitútok. V druhom pokračovaní nazvanom Nočný lov siahol autor po odvážnom riešení: napriek tomu, že pomerne skoro odhalí identitu sériového vraha úspešných mužov, dokáže udržať čitaeľa v potrebnom napätí. Pri koncipovaní tretej časti Temné hlbiny mu okrem vyšetrovateľov radili aj potápači. Zo zatopeného lomu, v ktorom sa mal nachádzať kontajner s drogami, vylovia totiž v igelite zabalenú kostru dieťaťa. Inšpektorka Fosterová sa vrhne do pátrania po vrahovi a rozpletania nitiek súvisiach s touto rodinnou tragédiou, pretože jej práca pomáha nemyslieť na vlastný súkromný život a zavraždeného manžela.
 

Bernard Minier
SKURVENÝ PRÍBEH
XYZ, 588 s.

Francúzsky spisovateľ Bernard Minier bol ešte pred pár rokmi len obyčajný colník, keď dostal nápad na úvod a koniec detektívky odhrávajúcej sa v jeho rodných Pyrenejách. Možno práve preto, že čerpal z kraja, ktorý dobre pozná, dokázal tak presne a strašidelne popísať Mráz, že jeho prvotinu ocenili cenou za krimiromány Cognac a zaradili medzi 50 najlepších thrillerov, ktoré vyšli v posledných piatich rokoch. Dve pokračovania tejto série v hlavnej úlohe s vyšetrovateľom Martinom Servazom (Kruh a Tma) sa tiež stali svetovými bestsellermi. Podobný „osud“ zrejme čaká aj Minierov štvrtý román s provokatívnym názvom Skurvený príbeh. Ten však s jeho úspešnými detektívkami nemá nič spoločné. Odohráva sa na malom ostrove neďaleko americko-kanadskej hranice, hrdinom je šestnásťročný mimoriadne inteligentný chlapec, ktorého adoptovali dve lesbičky, ktorý je podozrivý z vraždy svojej prvej lásky a ktorý preto, aby sa očistil, pátra s priateľmi z detstva po jej skutočnom vrahovi. Slovenský preklad tohto thrileru má 588 strán. Oficiálne pátranie aj snaha priateľov údajného vraha prináša na každej strane nové informácie a zamotané detaily – ak si myslíte, že ako milovníci krimi ste už všeličo čítali a viete vydedukovať záver knihy, ktorú držíte v rukách, buďte si istí, že Bernard Minier pripravil svojim čitateľom nečakané vyústenie príbehu, výnimočnú knižnú lahôdku a nezabudnuteľný čitateľský zážitok.

Michel Bussi
ČIERNE LEKNÁ
Motto, 358 s.

Mrazivá detektívka, v ktorej je zamontovaný aj Monet a jeho jazierko s leknami; svetový bestseller Čierne lekná od druhého najčítanejšieho francúzskeho spisovateľa. Odohráva sa v Giverny – milovníci výtvarného umenia vedia, že v tejto dedine stojí ružový dom Claudea Moneta a japonská záhrada s jazierkom a leknami, ktoré svetoznámy impresionista maľoval v posledných rokoch života. Vraždy, ktoré na dlhé roky narušia pokoj tohto malebného sídla, sa síce stali až po Monetovej smrti, ale fakt, že tu Monet žil a tvoril, má na konanie hlavných postáv výrazný vplyv. Bussi nenapísal len obyčajnú detektívku, je to román o vzťahoch, o zodpovednosti voči talentu, o posadnutosti umením a áno, samozrejme, aj o láske, tej vášnivej i tej zničujúcej. Po Čiernych leknách, ktoré Michela Bussiho vystrelili medzi elitu autorov detektíviek, napísal ďalšie dva kriminálne romány, ktoré boli preložené do tridsiatich jazykov: Vážka a Mama klame. Knihy Michela Bussiho vyšli v celkovom náklade milión výtlačkov.

 

Peter May
KRITIK
Plus, 286 s.

Druhá kniha Petra Maya, ktorej hrdinom je detektív Enzo Mcleod. Odohráva sa v známom vinárskom regióne Gaillac, napínavý príbeh si teda vychutnajú nielen tí, čo majú radi krimi, ale aj milovníci vína. Obeťou je špičkový znalec vín Gil Petty, ktorý podľa mienky domácich patril k najnenávidenejším ľuďom v celom Francúzsku, keďže si ako Američan trúfal „poúčať Francúzov, ktoré z ich vín sa dajú piť“. Niektorým vinárom jeho hodnotenie vybudovalo dobré meno, iným jediným zlým posudkom zruinoval rodinný podnik. Počas jednej degustácie Petty zmizol. O rok neskôr zažili mladí milenci vo vinici scénu ako z hororu: našli Pettyho mŕtve telo priviazané ku krížu, pričom kritik bol evidentne utopený v červenom víne. Kde sa jeho telo nachádzalo po celý ten čas? A kto a prečo by urobil taký hrozný čin? Polícia vraha nedokázala nájsť. Po troch rokoch sa do pátrania púšťa svojrázny Enzo so svojou asistentkou, aby zistili, že vzťahy medzi miestnymi vinármi nie sú vôbec idylické.

 

Robert Galbraith
V SLUŽBÁCH ZLA
Plus, 501 s.
Citlivosť na násilie sa nám evidentne posúva a autori detektíviek siahajú po čoraz silnejších kalibroch. Aj tretí príbeh Cormorana Strikea začína des– anonymný kuriér doručí balík s odseknutou ľudskou nohou. Vyskytoval sa v minulosti súkromného detektíva alebo jeho asistentky Robin niekto, kto sa neštíti žiadnej zvrátenosti? Joan Rowlingová (skrývajúca sa za menom Robert Galbraith) nepíše ani tak detektívky, ako hrubé spoločenské romány o hľadaní páchateľov temných zločinov. V treťom pokračovaní stupňuje hrôzu do desivých výšok, či skôr hĺbok. Úchylný psychopat nenávidí ženy a bez škrupulí in odrezáva nohy, prsty, prsníky... A keďže za páchateľa svojich problémov považuje Cormorana Strikea, najbližším cieľom jeho pomsty je Robin a vo finále samotný detektív. Všetko zlé je však na niečo dobré, povedala si autorka, a rozhodla sa doviesť dvojicu originálnych vyšetrovateľov práve vďaka prežitému zlu k poznaniu, že ich vzťah už prekročil hranicu pracovnej spolupráce a stáva sa niečím silnejším. Čitateľov, ktorí si detektíva s neobvyklým menom obľúbili, určite teší, že podľa kníh s obľúbeným párom vyšetrovateľov vznikol dnes už kultový televízny seriál BBC.

Louise Doughty
ULIČKA APPLE TREE YARD
Motto, 398 s.

Ak práve uvažujete o nevere, táto kniha vás určite naučí počítať aspoň do milión a potom si radšej nechať zájsť chuť. Vydatá genetička Yvonne Carmichaelová tak neurobila, čím ohrozila svoje manželstvo aj úspešnú kariéru a dostala sa pred súd ako obžalovaná z vraždy. Prestížna cena Iana Fleminga za najlepší thriller roka sa nedáva len tak. Byť v zlom čase na nesprávnom mieste a s nesprávnym mužom – koľkým ženám sa toto stalo? Jedna z najčítanejších francúzskych autoriek napísala desivý príbeh o až príliš veľkej cene zaplatenej za vášnivý sex. Žena v strednom veku stratí hlavu kvôli fascinujúcemu milencovi, ktorý vyhľadáva sex na verejnosti a vymýšľa si historky o tajnom poslaní, aby vyzeral dôležito v jej, ale najmä vo vlastných očiach. Na jednej strane naivka, ktorá si myslí, že dokáže udržať oboje, aj doterajší spokojný život, aj občasné osvieženie s novým mužom v jej živote. Na strane druhej profesionálny klamár a neverník, ktorý ju namočí do podozrenia z vraždy a zradí pred súdom, aby zachránil vlastnú kožu. Inšpirácia k románu prišla zo života, autorka sledovala podobný prípad v súdnej sieni a po konzultáciách s prokurátorkou, vyšetrovateľmi, policajtmi aj sudcami napísala mrazivý thriller, podľa ktorého BBC1 nakrútila štvordielnu sériu s Emily Watsonovou v hlavnej úlohe.

 

Jessica Cornwellová
HADIE LISTINY
Plus, 454 s.

Debut roka 2015, tak nazval časopis Observer tento román, ktorý v sebe mieša prvky trileru, mystiky, detektívky a Eca kríženého s Danom Brownom. Jeho autorka  Jesicca Cornwellová pochádza z umeleckej rodiny (dedko spisovateľ John de Carré, otec píše scenáre, brat poéziu). Jesicca vyštudovala angličtinu a drámu, pracovala pre divadlo i film a napísala tento nezvyčajný román, ktorý je prvou časťou zamýšľanej mystickej trilógie. Väčšina deja sa odohráva v Barcelone, metropole Katalánska – do roku 2003 autorka zasadila sériu rituálnych a mimoriadne brutálnych vrážd, ktorých páchateľ nebol dolapený; o jedenásť rokov je na schodoch katedrály nájdená mŕtva obľúbená herečka a jej vražda pravdepodobne tiež súvisí s tromi nevyriešenými prípadmi. Do tiel obetí sú vyryté tajomné symboly, inšpektor Fabregat dostáva zvláštne listy, ktorým nerozumie, a preto si privoláva na pomoc mladú vedkyňu Annu Vercovú. Tú lúštenie šifier privádza do kaplnky na Malorke, kde nájde pár stránok starobylého rukopisu. Všetky stopy vedú k Hadím listinám, mystickému dielu čarodejníkov a alchymistov. Niektoré kapitoly sú ukážkami z tohto (fiktívneho) rukopisu, niektoré prinášajú overené fakty o alchýmii, tvorbe stredovekých rukopisov, či dokonca o starovekých veštkyniach Sibylách. Autorka evidentne dobre pozná španielsku mentalitu, univerzitný život, zákutia Barcelony – a ako človek z divadla a filmu vie aj vykresliť postavy, gradovať dej a budovať napätie. Román (v slovenskom preklade Diany Ghaniovej) má 454 strán, nie je to žiadne oddychové čítanie, každá kapitola je potrebná na to, aby ste sa nestratili v bohatých reáliách, či už súčasných, alebo tých historických. Či už po tejto knihe siahnete ako po detektívke, trileri, historickom exkurze alebo kvôli nádychu mystiky, v každom prípade vás čaká nezabudnuteľný čitateľský zážitok.

 

Peter May
VÝNIMOČNÍ ĽUDIA
Nakladateľstvo Plus, 318 s.

Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi, tak nejako sa dívali na svet už starí Rimania. Dodnes ich názor zdieľajú vyvolení nasledovníci, ľudia, ktorí si myslia, že oni osobne stoja nad zákonmi, na rozdiel od zvyšku ľudstva, plebsu, ktorý zákony dodržiavať musí. Do vraždy poznačenej podobným myslením sa v prvej časti z „francúzskej série“ Petra Maya zapletie jeho svojrázny detektív Enzo MacLeod.

Enzo je jedna z tých nových knižných postáv, ktoré majú potenciál stať sa kultovými hrdinami. Nechýba im svojrázna povaha, profesionálne schopnosti, ani komplikovaný rodinný život. Enzo MacLeod, kedysi forenzný kriminalista a odborník na profily zločincov, opustil manželkou s dcérou a presťahoval sa zo Škótska do Francúzska, kde prednáša biológiu. Pred rokmi plánoval založiť si aj novú rodinu, no jeho druhá partnerka umrela pri pôrode. V dobe, keď sa odohráva tento príbeh, sú už obe dcéry dospelé a ich otec si k nim so striedavým úspechom hľadá vzťah. Popri svojom komplikovanom rodinnom živote nerozmyslene uzaviera stávku, že dokáže rozlúštiť desať rokov starý nevyriešený prípad zmiznutia filmového kritika a poradcu politickej špičky Jacquesa Gaillarda. Vďaka tomu sa ocitá v ohrození života nielen on sám, ale aj niekto, na kom mu veľmi záleží.

Pár slov o autorovi: Peter May je škótsky novinár, scenárista a autor viacerých knižných bestsellerov. Populárna je jeho „čínska séria“ trilerov, „škótska“ trilógia detektívnych príbehov, teraz k nim pribudnú aj „francúzske acta Enzo“, ktorých prvá časť s názvom Výnimoční ľudia práve vyšla v slovenčine (preklad Milan Kopecký) vo vydavateľstve Plus.
 

Robert Galbraith
HODVÁBNIK
Nakladateľstvo Plus, 478 s.

Odkedy už každý vie, že pseudonym Robert Galbraith patrí Joan Rowlingovej, ktorá si chcela nenápadne overiť, či vie napísať dobrú detektívku, rozdelili sa jej čitatelia na dve skupiny. Jedna je nadšená košatým dejom, presnými opismi londýnskych uličiek a barov a psychologicky dobre vykreslenými charaktermi hrdinov. Predovšetkým svojský súkromný detektív Cormoran Strike a jeho oddaná asistentka Robin zodpovedajú všetkým charakteristikám žánru. Druhá polovica čitateľov si síce Rowlingovú/Galbraitha prečíta s chuťou tiež, ale ofrfle zložité odbočky, falošné indície a množstvo vedľajších postáv, ktoré sťažujú orientáciu v deji i v tom, čo je pre samotné pátranie po zločincovi dôležité. Séria s detektívom Strikeom bude mať minimálne sedem častí. Prvá s názvom Volanie kukučky priviedla čitateľov do sveta modelingu. Hodvábnik nám ukazuje zákulisie vydavateľského domu a spisovateľského remesla, čo je svet, ktorý Rowlingová naozaj dobre pozná. Pre svoju obeť, samoľúbeho spisovateľa Owena Quina si vymyslela mimoriadne nechutnú rituálnu vraždu. A podozrivých z krvavého zúčtovania, po ktorom neostali žiadne dôkazy, je slušný počet, keďže Quin sa v rukopise svojej najnovšej knihy kruto vysmial zo všetkých svojich priateľov a kolegov.
 

Peter Derňár
ŠKRABOT
Čo všetko sme schopní spraviť pre nový začiatok?
Lindeni, 372 s.

To, že v posledných rokoch valcujú knižné pulty romány pre ženy od domácich autoriek, je známy fakt. Podobných kníh s mužským hrdinom, ktorý rieši životnú krízu a ktorého stvoril slovenský autor, je zatiaľ pomenej. Novinár Peter Derňár, ktorý vyrástol v Palárikove, urobil z tohto miesta dejisko svojho knižného debutu, thrilleru s názvom Škrabot. Hlavná postava, čerstvo rozvedený štyridsiatnik Peter sa živí písaním pre bulvárny web; žije teda s pocitom zlyhania aj v súkromnom, aj v pracovnom živote. Východisko vidí v týždennom pobyte v tme, počas ktorého sa chce postaviť svojim strachom a stať lepším, vyrovnanejším človekom. Peter však má dvojnásobnú smolu: narazí nielen na filmára Tomáša, ktorý tiež rieši sklamanie z nenaplnených ambícií, keďže okrem reklám a podradných televíznych seriálov zatiaľ nenatočil nič, čo by za to stálo; druhým, a väčším problémom sa pre neho stáva dávna kliatba miesta, na ktorom sa ocitol. Ide o thriller, happy-end nečakajte. Jediná vec, ktorá ma na tomto desuplnom príbehu zaskočila, je tieň, ktorý vrhol na terapiu tmou, za normálnych okolností ide totiž o silnú a efektívnu liečebnú techniku, pokojne ju môžete absolvovať, nemusíte sa báť, žiadna čerešňa sa vám vyhrážať nebude.

Ak vás niektorá z týchto kníh zaujala, môžete si ju objednať v e-shope Martinusu tu:  

 

 

Posledná úprava 11.12.2022

Nájdete nás na FB