Čo čítame: Oddychovky, jar 2017

Čo čítame: Oddychovky, jar 2017

Napísala 

Na tomto veku je najpríjemnejšie to, že môžeš byť, aká chceš, a nikto sa nečuduje, tešia sa hrdinky humorno-drsného príbehu z domova seniorov, deväťdesiatročné babičky, ktoré namiesto umierania užívajú život zo všetkých síl. Brilantný román fínskej autorky o pridlhom živote a nečakaných zločinoch na mieste, kde by mal čas plynúť pomaly, je skvelým čítaním, fakt odporúčam! O konfrontácii mladej úspešnej a starnúcej nespokojnej ženy píše v svojom románe známa česká autorka. A ak hľadáte niečo na dovolenku, pridávam tri tipy na ľúbostné príbehy, ktoré sa odohrávajú v Paríži a Ríme, čo samo osebe stačí ako záruka dobrej oddychovky.

Minna Lindgrenová
BABIČKY: SMRŤ VO VEČERNOM HÁJI
Nakladatelství XYZ, 310 s.

Ráno čo ráno sa Siiri zobudila, aby zakaždým zistila, že ešte neumrela. Už prvá veta tejto knihy vás bez škrupúľ uvedie priamo do deja, ktorého hrdinkami sú tri babky vo veku 90+ žijúce v helsinskom domove seniorov Večerný háj. Siiri, Irma a Anna-Liisa, požehnané privysokým vekom, v ktorom, ako sa vyjadrí jedna z nich, by nikto nemal zaťažovať človeka viac ako jednou povinnosťou denne, žijú pomaly, ale napodiv dobrodružne. Hrajú karty, popíjajú červené víno, chodia na pohreby, jazdia električkami po meste – a okrem toho len tak medzi rečou a za pomoci zopár mladších kamarátov vyriešia podozrivú smrť jedného zo seniorov, krádeže z ich účtov a čierny obchod s liekmi. Príbeh o priateľstve a prekonávaní samoty vo vysokom veku je detektívkou aj sociálnou sondou zároveň. Pri jeho čítaní sa budete striedavo smiať a striedavo zažívať šok z drsného pohľadu na starobu. Smrť vo Večernom háji napísala skúsená fínska novinárka ako úvodnú časť mimoriadne zábavnej a mimoriadne potrebnej trilógie o starnutí, ktorá pre veľký úspech zatiaľ vyšla v deviatich jazykoch.

Túto knihu si môžete objednať tu: BABIČKY: SMRŤ VO VEČERNOM HÁJI

 

 

Jaroslava Černá
SEKANÁ S MALINAMA
CPress, 232 s.
Jaroslava Černá pracovala desať rokov v sociálnej sfére, potom učila a až ako 42-ročná si začala plniť sny a písať romány. Zaujíma sa o históriu a ezoteriku, vykladá tarot, venuje sa reiki a i-tingu, robí regresné terapie – tieto témy potom, samozrejme, možno nájsť aj v jej oddychových knihách. Žije v kúpeľoch Teplice nad Bečvou, kde s manželom vedú masážne a relaxačné štúdio. Kniha Sekaná s malinami je román pre ženy všetkých vekových kategórií. Má dve hrdinky, tridsiatničku Alicu, úspešnú matku, manželku a autorku erotických románov a depresívnu šesťdesiatničku Hedviku, starnúcu učiteľku češtiny, ktorá sa trápi kvôli manželovej demencii a kvôli tomu, že musí po Alici redigovať zle napísané rukopisy a sledovať, ako si táto slabá spisovateľka, ale zručná autorka šteklivých tém na rozdiel do nej dokáže užívať život. Obe ženy netušia, ako zvláštne sa ich životné dráhy jedného dňa pretnú a čo všetko si z tejto skúsenosti obe odnesú do ďalšieho života.

 

Túto knihu si môžete objednať tu:


Corine Gantz
SKRYTO V PAŘÍŽI
Motto, 396 s.

Autorka dnes žije s rodinou v Los Angeles, ale prvých dvadsať rokov života prežila v Paríži. Na knihe vidieť, že dobre pozná genia loci francúzskeho hlavného mesta, v ktorom sa stretli niekoľkí Američania, aby odchodom, či skôr útekom z domova na iný kontinent začali nový a lepší život. Hranica medzi dobre napísaným oddychovým príbehom a psychologickým románom je tenká, Corine Gatz v tejto knihe na tejto hranici zručne balansuje. Nájdete tu hrdinku, ktorá sa takmer zrúti, keď sa dozvie, že ju manžel opúšťa, a po jeho nečakanej smrti musí okrem zrady riešiť aj finančné problémy. Štýlový dom v romantickej parížskej štvrti si nemôže dovoliť, jedinou záchranou je vziať si podnájomníkov. Týranú manželku, ktorá aj s deťmi tajne opúšťa muža. Mladú ženu, ktorá sa prepadá do anorexie, a bohémskeho maliara, ktorý sa topí v tvorivej kríze. Tí všetci sa stretávajú na schodoch jedného domu, postupne hľadajú cestu k sebe a východisko z vlastných ťažkostí. Ak sa vyrovnáte s povinným happy-endom, nájdete v tejto knihe na pár hodín slušne napísaný príbeh vhodný na letné čítanie. Corine Gantz píše aj blog Hidden in France, v ktorom zaznamenáva všetko, čo vie o živote, vzťahoch, jedle a umení krajiny, v ktorej sa narodila a ktorú stále miluje.

Túto knihu si môžete objednať tu: SKRYTO V PAŘÍŽI

 David Lebovitz
SLADKÝ ŽIVOT V PAŘÍŽI
Motto, 316 s.

Svoj sen o živote v Paríži si splnil aj ďalší Američan – David Lebovitz, ktorý pracoval trinásť rokov v židovskej reštaurácii v Berkeley, až jedného dňa roku 1999 horúčkovite naplnil niekoľko kufrov vecami, na ktorých mu záležalo, hlavne kuchárskymi knihami, a odletel do mesta, v ktorom túžil žiť a zoznamovať sa s množstvom báječných nových jedál. Aj David má svoj blog, mimochodom, veľmi humorný a plný skvelých receptov na zákusky a trefných postrehov o tom, čo to znamená byť Parížanom. Odchod do Európy sa mu vyplatil, v Paríži našiel životného partnera a napísal sedem kníh, z ktorých sa stali svetové bestsellery. Kombinuje v nich recepty na sladkosti s humornými zážitkami. Jednu knihu venoval milovanej čokoláde, v druhej čitateľa učí vyrábať domácu zmrzlinu a sorbety, v ďalších pečie cukrovinky, do zatiaľ poslednej Moja parížska kuchyňa zozbieral recepty na sladké i slané špeciality a okorenil ich historkami o nakupovaní, varení a pečení v meste svojich snov.

Túto knihu si môžete objednať tu: SLADKÝ ŽIVOT V PAŘÍŽI

 Mark Lamprell
LÁSKA V ŘÍME
Průvodce pro zamilované
Nakladatelství XYZ, 286 s.

Tri generácie; tri podoby lásky od spontánnej študentskej cez manželskú s jej krízami i poznaním toho, čo je pre vzťah skutočne dôležité, až po lásku pokojnú a zrelú; a tri dôvody, prečo navštíviť práve Rím. Príťažlivé kulisy trom párom rôzneho veku a rozdielnych osudov (ktoré sa v závere prekvapivo spoja) „zahrali“ historické pamiatky magického mesta. Mark Lamprell je skúsený televízny a filmový scenárista, napísal humoristický román Naprosto smiešne, z ktorého sa stal medzinárodný bestseller. Spolu so svojou ženou Kay píše knihy pre deti. Žijú v Sydney a do Ríma pravidelne cestujú na prázdniny. Láska v Ríme je svieži ľúbostný príbeh, ktorý potvrdzuje, že láska môže mať mnohé podoby, a že naozaj, ale naozaj nie je obmedzená žiadnym vekom.

Túto knihu si môžete objednať tu: LÁSKA V ŘÍME

 

 

 

Posledná úprava 29.06.2017

Nájdete nás na FB