Klára Hášová
PRAŽSKÝ (K)ROK KLÁRY HÁŠOVÉ
Grada Publishing, 216 s.
Stovežatá, historická aj dnešná, plná legiend aj skutočných osudov významných osobností, taká je Praha očami jej rodáčky, fotografky a spisovateľky Kláry Hášovej. Miluje svoje rodné mesto, jeho známe aj menej známe zákutia, ktoré dokáže odfotiť tak, ako keby ich dosiaľ ešte nikto nefotil. „Začala som písať príbehy k miestam, ktoré som vyfotila, a vkladať do nich pocity, myšlienky, obdiv a poďakovanie za to, v akom skvelom meste žijem,“ píše v doslove k päťdesiatim dvom inšpirujúcim vychádzkam po hlavnom meste Českej republike. Najskôr ich spropagovala na svojom populárnom instagramovom profile, teraz vychádzajú aj knižne. Jedna vychádzka na každý týždeň v roku, jeden krásnymi fotografiami zobrazený cieľ a k nemu kopa zaujímavých informácií – ak má povolanie influencera predsa len občas zmysel, tak toto je presne ten pravý príklad.
Patrick King
NEPRETRHNI SA PRE DRUHÝCH
A NAUČ SA VRAVIEŤ NIE!
Grada Slovakia, 160 s.
Patrick King píše zaujímavé články o sociálnej psychológii a ľudskom správaní pre renomované časopisy ako Forbes, NBC News a ďalšie. Jeho medzinárodný knižný bestseller pre ľudí, ktorí nevedia iným povedať nie, vyšiel aj v češtine. Do popredia v ňom kladie pojmy ako „prisluhovači“ či „zavďačovanie“. Vysvetľuje pokrivené definície vzťahov, v ktorých namiesto vyváženej spolupráce niekto považuje slúženie iným za svoju prioritu. Analyzuje vznik takéhoto správania sa, ktoré vychádza z pocitov nízkej sebahodnoty alebo z presvedčenia, že dbať o vlastné potreby je sebecké. Niektorí prisluhovači sa navyše boja konfrontácie, neznášajú napätie a radšej ostávajú v pozadí. Kniha prináša viacero techník, ktoré dokážu identifikovať celoživotné zavďačovanie ako negatívne vzorce a dokážu ich preprogramovať. Ak patríte k tým, ktorí sa automaticky podriaďujú ostatným, aby vás prijali, ukáže vám, ako si môžete vybudovať vlastnú autonómiu, nastaviť zdravé hranice – a ako čeliť nahnevaným reakciám tých, ktorí vás dosiaľ zneužívali. Musíte sa pripraviť na to, že ľudia nemajú radi, ak im niekto povie nie, ale to je vizitka manipulátorov, nie vaša.
Bill McGuire
HORÚCA PLANÉTA
Aká bude budúcnosť planéty, ak neurobíme vôbec nič?
Grada Slovakia, 176 s.
Malá kniha s veľkým posolstvom, že náš svet sa stáva ničivým skleníkom, ktorý sme si sami vytvorili. Napísal ju univerzitný profesor Bill McGuire a zhrnul v nej vedecké fakty o zmene klímy, ktorá môže zničiť budúcnosť našich detí a vnukov. Písal ju v čase, keď sa v Glasgowe konala 26. konferencia OSN o zmene klímy. Konferenciu mnohí označili za azda najdôležitejšie stretnutie v dejinách ľudstva. Poskytla predstavu, kam ako ľudstvo smerujeme – a nebola to radostná vízia. Kniha vychádza z faktu, že klimatický kolaps bude realitou. Už nejde o to, čo môžeme urobiť, aby sme sa mu vyhli, ale o to, ako sa máme v nasledujúcich rokoch pripraviť na čoraz extrémnejšie výkyvy počasia, horúčavy, požiare, záplavy, neúrodu a ich následky, ako celosvetovú migráciu, vojny o vodu, epidémie. Deti, ktoré sa narodili tohto roku, budú žiť v náročnejších podmienkach, ako žili ich starí rodičia. Bez skleníkového efektu by k nim nedochádzalo, ale už je pozde, musíme počítať s tým, že svet, ktorý poznáme, sa mení a v nasledujúcich desaťročiach sa pretvorí na nepoznanie. Autor poctivo hľadá možné východiská, pomoc technológií, porozumenie politikov, ktorí rozhodujú, aj zmeny v životnom štýle každého človeka žijúceho na tejto planéte. Na účinné riešenie rozpadu klímy treba zmeniť systém, to jediné nás zachráni. Pri všetkých rozhodnutiach, ktoré odteraz budeme robiť ako spoločnosť aj ako jednotlivci, si musíme ako prvú položiť tú najdôležitejšiu otázku: Prospeje to klíme? Ak je odpoveď kladná, fajn. Ak nie, nemôžeme v tom pokračovať.
Thich Nhat Hanh
ZEN A UMĚNÍ ZACHRÁNIT PLANETU
Alferia, 302 s.
Zenový majster a mierový aktivista, básnik a učiteľ z Vietnamu zvaný Thay propagoval v Európe a v USA vízie mieru, slobody a spolupráce ľudstva, a to už od čias americko-vietnamskej vojny. Jeho žiaci vybrali myšlienky o hlbinnej ekológii a kolektívnom uvedomení, ktoré pod názvom Zen a umění zachránit planetu vydali krátko pred učiteľovou smrťou. Nadišiel čas, toto je ten okamih konať, vyzýval Thay k ochrane Zeme, na ktorej žijeme a ktorú sme tak veľmi poškodili a zranili. Thay roky učí svojich žiakov denne meditovať a žiť v prítomnom okamihu: „Kľúčovou podmienkou, aby sme počuli volanie Zeme a mohli naň odpovedať, je ticho. V tichu meditácie prestávame vnímať, že sme oddelení od iných ľudí, od prírody, od planéty, od Vesmíru, chápeme, že sme ich neoddeliteľnou súčasťou – a vtedy vieme, ako máme žiť a konať. Už však nestačí, aby sa prebudili len jednotlivci, prebudiť sa musíme všetci, kolektívne ako živočíšny druh. Aby naša planéta mala nádej, všetci sa musíme stať budhami, prebudenými bytosťami. Keď zistíme, že to, čo naozaj potrebujeme, je hrsť jedla, nejaké oblečenie a dobrí duchovní priatelia, a že toto všetko nám Zem už dáva, nebudeme ju viac vykorisťovať a namiesto ničenia budeme spoločne v komunitách budovať našu spoločnú budúcnosť.“
Jill Weber
MOZKOVÁ MLHA
10 způsobů, jak ji rozfoukat
Portál, 160 s.
Autorka tejto knihy je psychologička, ktorá pomáha klientom zvládať úzkosti rôzneho stupňa. Píše publikácie z odboru, vedie populárny blog na webe časopisu Psychology Today a v svojej najnovšej knihe sa venuje mozgovej hmle. Je to pomerne nový fenomén postihujúci vyhorených ľudí, ktorým vnáša do života pocity prázdnoty, únavy, nedostatku radosti a energie, neschopnosti sústrediť sa a žiť s radosťou. Mozgová hmla spôsobená stresom nie je také zahmlenie mysli, aké prináša demencia či neurologické problémy po operáciách alebo covide. Objavuje sa vtedy, keď si naberieme priveľa povinností a záväzkov, keď všetko zvládame mechanicky – domácnosť, deti, rodičov, prácu, život – ale necítime, že by nám čokoľvek z toho dávalo zmysel. Dá sa vôbec toto odpojené prežívanie zmeniť opäť na také, ktoré by nás tešilo a napĺňalo? Jill Weberová dala dohromady viaceré dostupné techniky, ktoré môžu pomôcť vyčerpaným ľuďom prekonať mozgovú hmlu a to dokonca svojpomocne, bez návštevy psychológa či psychiatra. Naučí ich, ako dokážu rozpoznať, kedy ešte primerane fungujú a kedy už nie, ktoré oblasti ich života ovplyvňuje chronický stres najviac, ako môžu prekonať naučenú bezmocnosť a nízku sebaúctu, vystúpiť z režimu prežitia, žiť vitálnejšie a nedostatok hravosti nahradiť kreativitou. Sú to všetko stratégie na prekonanie mozgovej hmly, ktoré budú určite fungovať, ak si seba, svoje telesné a duševné zdravie postavíme ako prioritu.
Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu: