Tichý zlodej zraku

Tichý zlodej zraku

Napísala 

Glaukóm, alebo zelený zákal, alebo ešte presnejšie: tichý zlodej zraku. Na Slovensku je evidovaných viac ako 125 000 ľudí s touto diagnózou. Ďalšie tisícky ľudí nevedia, že sa u nich vyvíja ochorenie, následkom ktorého môžu stratiť zrak. Preto bol týždeň od 6. do 12. marca vyhlásený za Svetový týždeň glaukómu.

Na svete v súčasnosti žije so zeleným zákalom približne 67 miliónov ľudí, pričom polovica z nich o svojom ochorení nevie. Kvôli glaukómu osleplo 8,4 milióna z nich, čo znamená 13 %. Zelený zákal sa vyvíja dlho a postihnutý človek o ňom nemusí vôbec tušiť. Nervové vlákna, z ktorých sa skladá očný nerv, postupne odumierajú a spôsobujú výpadky v zornom poli pacienta, ktorý si ich dlhý čas neuvedomuje. Ako prvý príznak si všimne, že horšie vidí „do boku“, teda že sa mu stráca periférne videnie. Vtedy je však už glaukóm v pomerne pokročilom štádiu. Človek so zeleným zákalom môže prísť až o 40 percent zraku bez toho, aby spozoroval, že sa niečo deje. „Neskoro zachytený, neliečený, či extrémne rýchle postupujúci glaukóm sa môže skončiť slepotou!“ – varuje nás očná lekárka a prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Mária Praženicová. Aj keď sa najviac pacientov nachádza vo vekovej skupine 65+, nejde len o ochorenie starších ľudí, existujú aj také formy glaukómu, ktoré postihujú mladých ľudí, dokonca aj deti. Glaukóm teda nie je len choroba seniorov! Ak sa vo vašej rodine vyskytol glaukóm, máte vyššiu pravdepodobnosť, že tiež ochoriete.

Aj pri zelenom zákale platí, že liečba je tým účinnejšia, v čím skorších štádiách sa ochorenie odhalí. Najčastejšie pacient dostane očné kvapky, ktoré si pravidelne kvapká do postihnutých očí. V niektorých prípadoch sa predpisujú aj tablety, neskôr operácia laserom alebo chirurgicky. Aj keď je liečba väčšinou jednoduchá a na to, aby sa spomalila strata zraku, stačí pravidelné kvapkanie očných kvapiek, skúsenosti hovoria, že alarmujúcich 75 % pacientov so zeleným zákalom lieky neužíva, alebo si kvapky kvapká do očí len občas. Aby ste ochorenie zvládli a zastavili zhoršovanie zraku, je naozaj nutné dodržiavať liečebný režim a chodiť na pravidelné vyšetrenie k očnému lekárovi.

Najzávažnejším – a pritom jediným ovplyvniteľným – rizikovým faktorom vzniku glaukómu je vysoký vnútroočný tlak. Dobrá správa znie, že aeróbny šport 30 minút denne, teda svižnejšia chôdza, beh, plávanie alebo jazda na bicykli znižujú vnútroočný tlak o 20 %. Skôr však, ako začnete s pohybovými aktivitami, sa poraďte s lekárom, pretože cvičenie nemusí mať na niektoré formy glaukómu žiaden vplyv, niekedy môže dokonca zvýšiť vnútroočný tlak a tým vám pohyb uškodí.

Vo veku 50+ by ste si mali nechať zmerať vnútroočný tlak minimálne raz za rok. Riziko vzniku glaukómu môže zvýšiť aj cukrovka, vysoký krvný tlak a cievne ochorenia. Aj dlhšie užívanie kortikosteroidov (napríklad po laserovej operácii očí kvôli zníženiu dioptrií) zvyšuje riziko vzniku glaukómu. Pravidelne si nechávajte zmerať vnútroočný tlak aj v prípade, ak ste niekedy v živote mali úraz oka.

Posledná úprava 11.04.2016

Nájdete nás na FB